Avocat cu experiență în înregistrarea de marcă

Sectiune destinata celor care isi cauta un avocat.
Post Reply
popescu

Avocat cu experiență în înregistrarea de marcă

Post by popescu » 26 Nov 2020, 22:54

Bună ziua,

Căutăm avocat sau casă de avocatură și dorim recomandări din acest domeniu pentru cineva care ne poate oferi suport și toate informațiile necesare înregistrării unei mărci atât pe teritoriul României cât și internațional, dar cu precădere în minim alte 4 stare non-EU sau chiar non-Europene (Turcia, Serbia, Ucraina și Republica Moldova), acolo unde avem interes în extinderea proiectului nostru.

Mai exact, dorim protejarea numelui „Celsium” și a logo-ului prezent pe site la adresa https://www.celsium.ro (am refăcut logoul și îl avem și în format vectorial, png, jpeg, tiff plus toate codurile de culoare, Pantone, HEX, RGB, CMYK) și vom mai face rost de tot ce este necesar acestui demers.

Am dori să lucrăm cu cineva care a mai avut astfel de situații, menționăm că numele de marcă pe care dorim să îl înregistrăm mai este folosit de alte companii, respectiv pentru anvelope auto, sisteme de aer condiționat, denumire de automobile, aplicație web pentru bioritm, aplicație pe Google Play etc. Totuși, noi dorim acoperirea nișei specifice și nu a codului CAEN, dacă se poate așa ceva, și am dori să știm următoarele:

- cât durează procedura și dacă este posibil ceea ce cerem noi, adică dacă se aprobă și dacă se poate proteja numele plus logoul, cel puțin în statele de mai sus;

- dorim să știm dacă plata pentru protejarea mărcii este anuală sau definitivă sau situația diferă de la stat la stat ca în cazul achiziționării unui nume de domeniu web;

- se poate realiza așa ceva dacă mai este cineva pe .com cu același nume și are înregistrată deja marca (cu logoul diferit, evident), doar că pe un domeniu oarecum conex, e vorba despre o aplicație pe Google Play care monitorizează temperatura corporală;

- care sunt onorariile finale ale firmei de avocatură;

- care sunt cheltuielile finale pentru acest demers;

- dorim să știm dacă se înregistrează pe firmă sau pe persoană fizică și cum ar fi mai recomandat plus ce acte sunt necesare;

- și încă un aspect, dorim să știm dacă merită acest demers în condiția în care noi avem deja domeniile web în statele care ne interesează;

Vă mulțumim și așteptăm orice părere, propunere, sfat, recomandare de avocat specializat sau firmă cu experiență în această zonă, atât aici cât și în privat.

Post Reply

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 12 guests