Intabulare mansarda - actualizare cadastru

Sectiune destinata celor care isi cauta un avocat.
Post Reply
Ioan

Intabulare mansarda - actualizare cadastru

Post by Ioan » 09 Nov 2020, 16:29

Buna ziua,
Acum 1 an am achiziționat un apartament cu 4 camere P+1+M in Constanta. Apartamentul nu are cadastrul actualizat deoarece au fost efectuate lucrări de construcție de mansardare, lucrări efectuate cu autorizație și pentru care s-a efectuat recepția, s-a atestat edificare construcției, a fost înregistrată la fisc și s-au plătit toate taxele aferente - impozite și taxe. De la primarie am primit toate documentele valide si corect inregistrate.
Din păcate, cum lucrările au început în 2013 și au fost finalizate în 2015, între timp legea s-a schimbat și în locul acordului proprietarilor din vecinătate cum a fost obtinut, este necesar acordul tuturor proprietarilor și în plus toți sa aiba actualizat cadastrul pentru a recalcula cotele din parti comune. OCPI Constanta mi-a refuzat de 2 ori dosarul. Cum este vorba de o terasa necirculabila si un bloc situat pe orizontală (apartamente alipite fara vecini sus/jos), toți cei care au mansardat au procedat de aceeași maniera, asadar ne aflam în situația în care nu putem actualiza și depindem unii de ceilalți și de ceilalți vecini (unii coproprietari fiind plecati din tara sau care nu au mansardat).
As dori sa stiu daca pot merge in instanta pentru a obtine dreptul de intabulare mansarda si actualizare cadatru.
Cu stima,
Ioan

Post Reply

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 27 guests