Se plateste in avans Casco daca vreau sa inchei un leasing mai devreme?

Sectiune destinata celor care isi cauta un avocat.
Post Reply
Iulia83

Se plateste in avans Casco daca vreau sa inchei un leasing mai devreme?

Post by Iulia83 » 28 Aug 2020, 07:13

Buna ziua,

Vin si eu cu o speta.
Am incheiat un leasing pe perroana juridica pentru cumpararea unei masini electrice, anul trecut in august. Creditul de leasing a fost pe o perioada de 12 luni.
Avand in vedere situatia cu COVID, pe timpul perioadei de urgenta, firma a fost inchisa. Avand in vedere faptul ca nu stiam cat va dura aceasta perioada, am facut o solicitare la firma de leasing sa imi amane ratele, ceea ce s-a si intamplat. Totusi, rata la Casco, a fost platita in cele trei luni (ceea ce este si normal).
Acum am dorit totusi sa inchei acest leasing in avans conform contractului, (adica fix cele trei luni neplatite anterior sa le platesc acum la incheierea celor 12 luni calendaristice de la deshiderea creditului) cu plata unui comision pentru rambursarea anticipata a creditului de 6% (enorm, practic e mai mare decat dobanda). Pe data de 7.08.2020, am deschis un dosar de dauna, deoarece mi-am gasit masina lovita in parcare.

Ceea ce mi s-a mi cerut insa, este si plata in avans 3 luni pentru casco, raspunsul fiind urmatorul:

„In momentul in care vi s-a acord perioada de gratie de 3 luni, perioada contractuala s-a prelungit pana la 15 luni (inclusiv polita CASCO).
Conform raspunsului primit din partea asiguratorului, aveti dosar de dauna deschis in data de 07.08.2020. Din acest motiv, factura proforma nu se poate achita fara polita CASCO.”

Intrebarile mele sunt:

1.Cat de legal este sa mi se ceara in avans acest casco, desi eu vreau sa inchei anticipat imprumutul de leasing?
2. Este normal, ca atunci cand faci dosar de dauna, sa iti prelungeasca Casco obligatoriu?

Practic, la plata in avans a celor trei luni amanate, platesc mai mult decat daca as plati lunar cu cateva sute de lei bune.

Multumesc anticipat!

Post Reply

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 46 guests