Reabilitare judecatoreasca

Discutii privind Dreptul Penal
Post Reply
Cristian Popescu

Reabilitare judecatoreasca

Post by Cristian Popescu » 06 Jul 2020, 15:00

Buna ziua,

In anul 2011 am fost condamnat (pe nedrept) intr-un dosar de infractiuni in comertul electronic cu sentinta 3 ani suspendare si 8 ani perioada de proba. Aceasta perioada de proba mi-a expirat in anul 2019, luna octombrie; unde mi s-a confirmat de catre serviciul de probatiune Buzau ca nu trebuie sa mai indeplinesc nicio procedura si ca pot solicita cazierul judiciar.
In acesti 8 ani, neputand sa am un loc de munca decent, am ales calea Europei de Vest, stabilindu-ma in Regatul Unit, stand o buna perioada de timp departe de sotie si copil. Odata cu expirarea si solutionarea (cum ar fi trebuit) acestui dosar, am revenit in patria mama cu gandul de a o lua de la 0 si a cladi ceea ce trebuia in acesti 8 ani. Avand in vedere CV-ul impresionant construit cu multa munca in Marea Britanie a fost nevoie de foarte putin timp pentru a-mi gasi un loc de munca extraordinar, la o companie de talie mondiala. Am fost rapus de un fior in momentul in care am solicitat cazierul judiciar pentru angajare (fiind ultimul document necesar), pe acesta fiind tiparit ca inca sunt inscris in cazierul judiciar. Dupa multe telefoane si stari de rau am aflat ca sunt condamnat pe vechiul Cod Penal si ca trebuie sa fac o reabilitare. Intrebarile mele sunt:

- Unde trebuie sa merg pentru asta?
- Cat timp o sa dureze tot acest proces? (Angajatorul nu o sa poata sa ma astepte o vesnicie si e posibil sa pierd aceasta oportunitate)
- Pe cine trag la raspundere pentru pierderea eventuala a acestui loc de munca?

Multumesc.

Post Reply

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 33 guests