Refuzul angajatorului de-a comunica decizia de concediere

Discutii privind litigiile de munca
Post Reply
Dorian

Refuzul angajatorului de-a comunica decizia de concediere

Post by Dorian » 21 Dec 2019, 15:55

Am fost angajat al jandarmeriei din 1999-2000 cu contract individual de munca JAC .Un odrin venit in 2000 de la minister a organizat verificari ale personalului in urma carora au fost trecuti in rezerva peste 300 de JAC . pt.calificative necorespunzatoare.

Pentru aceasta concediere nu s-a acordat dreptul la preaviz sau incadrarea pe o alta functie corespunzatoare nivelului de pregatire si nici nu s-a notificat oficiul fortelor de munca, deci nu s-a luat nicio masura .
Nu mi-a fost comunicata dispozitia de desfacere a CIM ,iar acest document nu a fost emis macar comf. unor informatii obtinute telefonic .
Angajatorul spune ca incetarea raporturilor de munca s-a facut in baza ordinului de comandant(act administrativ intern/secret /clasificat) care nu poate fi pus la dispozitia salariatului sau institutiei ITM .
ITM-ul spune pt. concedierea dvs. nu exista nicio inregistrare cu privire la incetarea raporturilor de munca si ca din pct. de vedere juridic contractul dvs. isi produce efectele in continuare .

Sa inteleg ca dreptul de-a contesta concedierea nu s-a nascut si astfel pot comunica chiar eu demisia prin intermediul unui exec. judecatoresc ,sau pot chema angajatorul in instanta de contencios sa-l oblig sa-mi comunice decizia/sau sa emita revocarea .
Care ar fi varianta mai buna ? Demisie sau actiunea in contencios ? - la contencios este necesara plangerea prealabila ?

Multumesc

Post Reply

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 29 guests