Domiciliu minori la tata

Discutii privind Dreptul Civil, Noul Cod Civil si Noul Cod de Procedura Civila
Post Reply
DenisIon

Domiciliu minori la tata

Post by DenisIon » 21 Oct 2019, 14:55

Buna ziua,

Sunt un tata ce am avut un proces de divort + custodie minori (in prezent au 3, respectiv 4 ani). Acesta s-a finalizat cu hotararea de custodie comuna cu domiciliul la tata, fosta sotie neavand un venit sau domiciliu stabil. Timp de 1 an jumatate minorii au ramas in casa in care s-au nascut si au fost crescuti armonios in continuare de catre mine cu ajutorul mamei mele, inscrisi la gradinita, etc. Mama a avut drept de vizitare 2 ore 2 zile pe saptamana la domiciliu (si mai apoi in parc din cauza conflictelor pe care le pricinuia cand venea acasa) si 2 weekend-uri pe luna (de vineri pana duminica). Cu toate astea ea a fost intodeauna nemultumita, iar minorii refuzau constant sa mearga la ea. Intodeauna pleacau doar la insistentele mele, dusi de mine cu masina pana la ea acasa, etc. pt ca i-am incurajat mereu sa aiba o relatie cu mama lor.
Ea a facut apel demonstrand ca si-a gasit un job stabil si s-a mutat cu chirie intr-o garsoniera. Insa cu toate acestea nu era capabila sa plateasca pensia alimentara nici macar o treime din salariul minim pe economie spunand mereu ca nu ii ajung banii.
Desi la primul proces judecatoarea a admis mai multe probe (interogatoriu, inscrisuri, martori), la apel noua judecatoare a solicitat doar raport de ancheta sociala de la noul ei domiciliu in care ea mentiona ca minorii vor sta cu 2 vecini pensionari...despre a caror identitate nu stim nimic. Apelul a fost castigat de catre mama si domiciliul minorilor a fost mutat la mama. Hotararea este definitiva si nu o mai pot ataca. De atunci copiii plang si cer inapoi acasa, sunt bolnavi mereu, ea ma lasa sa ii vizitez doar cand vrea ea, se razbuna incontinuu neglijand binele copiilor. Nici la gradinita nu i-a mai dus. Sunt disperat si vreau sa deschid un nou proces. Credeti ca am vreo sansa?

Multumesc anticipat!

Post Reply

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 26 guests