Cumparare teren extravilan/intravilan

Succesiuni, Terenuri, Constructii, Dezmembraminte, Societati Comerciale
Post Reply
Coco

Cumparare teren extravilan/intravilan

Post by Coco » 12 Aug 2019, 17:03

Buna Ziua,

Am o intrebare legata de cumpararea unui teren care este jumatate extravilan si jumatate intravilan. Actualul proprietar a cumparat terenul ca extravilan cu ani in urma, si asa apare si in extractul de carte funciara.
Dupa cativa ani, primaria a introdus in intravilan mai multe terenuri, printre care si aproape jumatate din terenul care ma intereseaza pe mine. Din acel moment actualul proprietar a inceput sa plateasca taxele de proprietate corespunzatoare pentru suprafetele de intravilan si extravilan care au fost stabilite de primarie.

Am intrebat un notar daca este vreo problema in cazul acesta, si cum s-ar putea efectua vanzarea. Notarul a fost din pacate cam evaziv, si nu mi-a dat un raspuns concret. A spus ca ar exista un risc ca dupa ce a facut actele de vanzare/cumparare, sa nu poata inregistra terenul la cadastru. Am incercat sa cer detalii despre asta, dar nu am primit raspus.

Daca ati intalnit cumva un caz similar sau aveti sugestii cum as putea sa cumpar fara riscuri acest teren, as aprecia orice ajutor. In present vanzatorul a cerut de la primarie avizul de pre-emptiune, dureaza 30 de zile pana sa-l primeasca. In timpul acesta as vrea sa clarific daca se poate face vanzarea. Multumesc!

Post Reply

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 9 guests