legea 290/2003

Discutii privind Contenciosul Administrativ
Post Reply
lina

legea 290/2003

Post by lina » 20 Jul 2019, 20:49

Buna ziua.In 2003 si 2004 am depus doua cereri de acordare a despagubirilor conform legii 290/2003 la Prefectura.In 2006 cererile au fost respinse intrucat nu faceam dovada pretentiilor.Desi am facut numeroase demersuri pentru obtinerea documentelor doveditoare am primit de la Arhive un raspuns prin care mi se comunica faptul ca nu exista documente cu privire la autorii mei.In 2007 in urma contestatiei formulate impotriva hotararii prefecturii am fost chemat la ANRP dar fara a mi se da un termen limita.Nu m-am prezentat si imediat in martie 2007 s-a emis ordinul de respingere al contestatiei.Neavand alte documente decat cele depuse la dosar si ordinul de respingere fiind dat pe buna dreptate nu l-am atacat in instanta in 30 zile.Ulterior am gasit pe internet Indrumarea nr.3870/08.08.2007 prin care ANRP comunica prefecturilor ca termenul de depunere a actelor doveditoare prevazut la art.7 din lege este un termen de recomandare,petentii putand sa mai depuna acte in completare pana cand dosarele ajung la comisie.Am considerat ca si eu am acest drept avand in vedere ca dosarul meu a fost respins ca fiind incomplet.Am facut din nou demersuri in tara si in strainatate si incepand cu anul 2009 am inceput sa primesc documentele necesare.Atunci am solicitat in instanta repunerea in termen dar instanta a decis ca este tardiva contestarea ordinului dat in 2007.A fost mai greu sa fac dovada vocatiei succesorale dupa unul din autorii mei care a disparut in razboi care a durat pana in 2015 cand in urma unei actiuni in instanta a fost declarat decesul si s-au putut face certificatele de calitate de mostenitor.Am asteptat sa mai primesc documente si cu privire la alti autori dar degeaba.Acum detin toate actele necesare,dovedesc fara doar si poate refugiul,proprietatile si dimensiunile lor,avute de autorii mei,vocatia succsorala si am introdus o actiune in constatare insa la fond deja s-a invocat autoritatea de lucru judecat din 2010 prin care s-a respins cererea ca tardiv introdusa.
Am solicitat revizuirea dosarului la ANRP dar se invoca aceeasi solutie a instantei din 2010.
Daca eu detin toate documentele si ma incadrez in art.1 din lege ,iar alti petenti mai depun si azi documente la dosare pentru ca termenul a fost prelungit odata prin indrumarea ANRP apoi prin legea 164/2014,dar doar pentru cei ale caror dosare inca nu au fost solutionate exista vreo posibilitate ca vreodata sa obtin aceste despagubiri?
Reiterez faptul ca ordinul a fost dat pe buna dreptate,nu aveam documente suficiente si nu-l puteam contesta intrucat nu aveam alte documente cu care sa completez dosarul,mai ales ca mi s-a comunicat atunci ca la arhive nu exista documente si abia in 2009 au fost deschise arhivele in care se aflau documentele necesare...deci nu a fost vina mea ca dosarul era incomplet.

Post Reply

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 37 guests