Copropietar.

Sectiune destinata celor care isi cauta un avocat.
Post Reply
OVIDIU12

Copropietar.

Post by OVIDIU12 » 20 Mar 2019, 00:53

Impreuna cu sotia mea am decis sa locuim la bunicii ei din partea mamei sotiei.Bunicii sotiei aveau o casa batraneasca veche si o gospodarie la limita saraciei.Am stricat casa,am construit una noua am modernizat gospodaria la un nivel decent.Am contruit casa cu autorizatie pe numele bunicilor sotiei pentru a economisi bani la construirea locuintei.Bunicii ei au facut act de donatie a casei si pamantului din jurul casei numai pe numele sotiei.Actul de donatie era valabil dupa moartea lor.Sotia m-a asigurat ca dupa moartea bunicilor vom deveni copropietari deoarece am facut investitiile impreuna. Dupa moartea bunicilor sotia mea nu s-a tinut de cuvant asa ca eu personal am stopat banii necesari modernizarii locuintei.Suntem casatoriti de 28 de ani si deci gospodaria necesita modernizari si ea singura nu le poate face eu avand un venit mai mare ca al ei.pentru deblocarea situatiei sotia a fost de acord pentru a ma face copropietar prin act de donatie pe jumatate din gospodarie.Deoarece situatia mai scartie intre noi si actul de donatie se poate revoca iar actul de vanzare cumparare este interzis intre soti,ce alta solutie trainica,irevocabila as avea pentru a deveni copropietar.

Post Reply

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 3 guests