Cumparat casa si teren itabulat iar vecinul ma cheama in judecata pentru granituire si revendicare imobiliara

Discutii privind Dreptul Civil, Noul Cod Civil si Noul Cod de Procedura Civila
Post Reply
Bogdan Zgribnicea

Cumparat casa si teren itabulat iar vecinul ma cheama in judecata pentru granituire si revendicare imobiliara

Post by Bogdan Zgribnicea » 21 Jan 2019, 17:01

Am cumparat o casa cu teren 385 din acte masurat 314 in anul 2014, in perioada urmatoare am executat reparatii la casa si refacerea unui gard cu unul dintre vecini. La reparatia gardului am respectat limita cartii funciare a proprietatii pe care am cumparat-o si am chemat si un cadastrist ca sa fiu sigur ca totul este OK. Dupa aproximativ 2 ani vecinul cu care am refacut gardul m-a chemat in judecata cu actiune de granituire și revendicare pe motiv ca am facut gardul cu 1 metru pe terenul acestuia si ca i-am ocupat 18mp care ii lipsesc din dreptul de proprietate care l-a mostenit de la parinti in anul 2010 și nu iși poate face intabularea. Cere expertiza prin care sa se stabileasca care este suprafata pe care o ocup conform actelor care stau la baza cartii mele funciare respectiv mutarea gardului pe cheltuiala mea și plata cheltuielilor de judecata.
La in întocmirea cărții funciare, fiind teren lipsa, s-a intocmit un proces verbal de buna vecinatate semnat de catre toti vecinii prin care recunosc limita actuala de proprietate.
Va rog sa îmi spuneți ce pot face, ce șanse sunt?
Mulțumesc anticipat!

Post Reply

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 34 guests