Respingere instanta fond Craiova ca fiind neintemeiata

Discutii privind procedura civila
Post Reply
slivneanu2001

Respingere instanta fond Craiova ca fiind neintemeiata

Post by slivneanu2001 » 03 Jan 2019, 22:16

Buna ziua , am o speta de fond funciar. Pe data de 27.10.2018 la dosarul deschis la Tribunalul din Craiova, dosar Craiova am primit sentinta cu drept apel ca respinge actiunea ca fiind neintemeiata.
Pe scurt este asa.
In 1991 mama mea care a decedat in 1996 face cerere la Primaria Dolj impreuna cu fratii dansei dup ace au scos de la arhiva nationala un act official ca bunicul meu avea in posesie la data colectivizarii 30 ha teren agricol,. Pe baza acelei cereri unde au cerut intreaga suprafata se elibereaza un titlu de proprietate pe o suprafata de 6,33 ha pentru toti fratii. In 2000 fratele mamei la reconstituirea dreptului de proprietate,pentru diferenta de 23 ha este pus in posesie doar el , dar titlurile sunt facute doar pe numele dansului desi conform primului titlu se cunosteau mostenitorii. Eu am facut cerere de anulare in parte ale aceste titluri deoarece conform primului titlu si mama are drept in continuare dupa terenurile care au apartinut tatalui sau, respectiv bunicului meu conform primului titlu emis.
Instanta mi-a respins cererea avand drept de recurs in 30 de zile de la comunicare. Mentionez ca inca nu a venit motivarea.
Mentinez ca nici o institutie nu au transmis nici un act desi instanta i le-a cerut: primariei, perfectura, etc. pentru a demonstra cum s-au dat terenurile respective.
Am aflat vineri de la Primaria Dobrotesti, registrul agricol ca nu au primit plicul cu cererea de la tribunal pe ce baza au dat terenurile. Mi-a spus dl. de la registrul agricol. ca mama apare la ei in procesul verbal de inregistrare pe 3.09.1991 si ca cererea este facuta pentru toate cele 30 ha pe care le-a detinut bunicul meu, respectiv tatal dansei conform dovezii de la arhiva nationala, cerere pe baza careia s-a eliberat primul titlu..
Atunci pe prima lege s-a dat doar 10 ha si lor conform primului titlu i s-au dat 6,33 ha la toti 3. Ulterior mama a decedat in 1996 si tata in 1997 si unchiului meu conform legii din 2000 i s-au dat restul de teren doar lui, iar eu am aflat intamplator ducandu-ma pe acolo, pe la tara cat teren s-a mai luat. Mentionez ca eu fiind infiata cu drepturi depline neamurile familiei adoptive nu m-au acceptat dupa decesul lor.
Credeti ca am sanse de castig de cauza? Mama nu are drept si la diferenta de pamant ramasa sau doar fratele sau?
Va multumesc din suflet pentru amabilitatea de a-mi raspunde .

Post Reply

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 22 guests