Cumparare teren cu CF in lucru

Discutii privind Dreptul Civil, Noul Cod Civil si Noul Cod de Procedura Civila
Post Reply
Radu

Cumparare teren cu CF in lucru

Post by Radu » 13 Nov 2018, 16:48

Buna ziua,

anul trecut, in luna august 2017 intentionam sa cumpar un teren intr-o comuna din vecinatatea orasului Timisoara in vederea construirii unei case.

Zis si facut, am gasit un astfel de teren dar care avea CF-ul inca in lucru si cum nu ma grabeam anul trecut sa-mi ridic casa m-am hotarat sa-l cumpar. Vanzatorul terenului mi-a spus ca CF-ul va fi gata in citeva luni, cel mai tarziu in luna martie 2018. Ca sa ma convinga sa-l cumpar m-a dus la primarie unde arhitecta care se ocupa de aceste lucruri mi-a dat aceleasi asigurari ca si vanzatorul.

Am fost apoi la notar si am incheiat un antecontract de vanzare-cumparare, eu achitand jumatate di valoarea terenului, urmand ca un contract final sa fie facut pana in luna iulie a acestui an 2018.

Ei bine, lunile au trecut si acum citeva zile, cand l-am contactat pe vanzator ca sa facem contractul final am avut surpriza sa constat ca CF-ul tot nu este finalizat, de data asta fiind toamna anului 2018 mentionatata ca termen.

Am incheiat in luna mai la notar, impreuna cu vanzatorul o prelungire a scadentei antecontractului pana la data de 31.12.2018. Initial vanzatorul a dorit o prelungire doar pana in luna septembrie 2018 dar m-am hotarat sa-i dau mai mult timp si anume pana in decembrie.

Am vorbit de atunci cu vanzatorul de cateva ori si se pare ca nici pana in decembrie nu va fi gata CF-ul. El imi spune ba ca lipseste nu stiu ce adeverinta de la primarie, ba nu stiu ce aprobare de la minister. Spera sa fie gata actele in luna decembrie ca sa putem incheia contractul de vanzare-cumparare, ceea ce eu nu prea cred.

Am gasit urmatoarele pasaje in ancecontract:

Subsemnatele parti semnatare de comun acord mai stabilim, conform prevederilor art. 1544 Cod Civil privind arvuna confirmatorie, urmatoarele:
- in cazul in care cumparatorul-promitent nu executa, fara justificare, obligatia de a perfecta contractul, acesta va pierde suma data cu titlu de avans;
- in cazul in care vanzatorul-promitent nu executa, fara justificare, obligatia de a perfecta contractul, acesta va achita cumparatorilor dublul sumei primite cu titlu de avans;
Daca promitentul-vanzator nu-si indeplineste promisiunea de a incheia contractul de vanzare, promitentul-cumparator va avea dreptul ca la termenul fixat prin prezentul act pentru autentificarea contractului de vamzare, sa solicite inscrierea in cartea funciara in favoarea lui a unei ipoteci legale, pentru achitarea de catre acesta a dublului sumei primite, potrivit art. 2386, pct. 3 din Codul Civil.

Nu vreau sa mai astept daca nu sunt gata actele in luna decembrie. Ce optiuni am?

Cu stima,
Radu

Post Reply

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 21 guests