CONTRACT DE VANZARE CUMPARARE CU CLAUZA

Discutii privind Dreptul Civil, Noul Cod Civil si Noul Cod de Procedura Civila
Post Reply
GABRIELA SANIUTA

CONTRACT DE VANZARE CUMPARARE CU CLAUZA

Post by GABRIELA SANIUTA » 23 Oct 2018, 12:08

Buna ziua! In urma cu cca.10 ani parintii mei ne-au facut ct. de vanzare cumparare(cu clauza )pe apartamentul in care locuiam la acel moment, impreuna cu ei, eu , fostul sot si fiica noastra. Intre timp a survenit divortul meu (acum 6 ani), moment dupa care m-am mutat din casa parintilor(fostul sot o facuse cu ceva timp in urma).Eu am continuat sa imi ajut parintii aflati la sute de kilometri distanta. Cu 4 ani in urma tatal meu a decedat, ramanand mama singura si sora mea pe parte materna sa se ocupe de ea faptic, eu ajutand financiar . Intrebarea mea este: pot scoate fostul sot din ecuatia apartamentului, fara a ma incrimina si pe mine(nu am nicio dovata a ajutorului financiar acordat parintilor). Ma gandesc ca vom iesi amandoi si apartamentul va intra in mostenire.Cum se imparte in acel moment, tinanad cont ca apartamentul era dobandit de parinti fiind casatoriti si eu sunt singurul copil comun? (Mai am o sora pe linei materna si una pe linie paterna).Care va fi cota ce li se cuvine lor? Va multumesc anticipat!

Post Reply

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 40 guests