Demolare cladire (alt proprietar) aflata pe terenul meu

Discutii privind Dreptul Civil, Noul Cod Civil si Noul Cod de Procedura Civila
Post Reply
m2018

Demolare cladire (alt proprietar) aflata pe terenul meu

Post by m2018 » 05 Oct 2018, 07:41

Buna ziua!

Am urmatoarea problema:
Am inchiriat 25mp teren unei societati, pentru a deschide un magazin. Pe teren persoana a ridicat o constructie, fara fundatie, din boltari si caramida, acoperita cu placi de azbest, netencuita. Cladirea arata jalnic si se afla in zona 0 a orasului. Nu stiu ce fel de autorizatie a avut de la primarie.
Dupa un timp, cred ca in jurul anului 2000, persoana a vandut cladirea (chiosc sau cum vreti sa ii zicem, ca arata, repet, deplorabil) unei alte firme, care a folosit-o tot pentru un magazin. In anul 2011 firma si-a mutat magazinul in alta locatie, dar "cladirea" a ramas pe terenul meu. In toata perioada cat au functionat cele doua magazine am avut cu firmele respective contract de inchiriere a terenului, pe care il reinnoiam anual. Din 2011 nu a mai existat niciun contract de inchiriere. De atunci tot rog administratorul firmei care a cumparat "cladirea" sa o demoleze si sa elibereze terenul, pentru ca trebuie sa refac gardul etc. Dar sunt dus cu vorba de fiecare data.
Mentionez ca atat timp cat a functionat ultimul magazin acolo, administratorul a primit instiintari de la primarie, DSP etc sa renoveze acea constructie, avand in vedere modul in care arata.

Problema mea: Ce pasi trebuie sa urmez ca acea firma sa isi demoleze cladirea aflata pe terenul meu si cine trebuie sa suporte cheltuielile!
Va multumesc!

m2018

Re: Demolare cladire (alt proprietar) aflata pe terenul meu

Post by m2018 » 23 Oct 2018, 08:42

Nu poate sa ma ajute nimeni cu un raspuns?

Post Reply

Who is online

Users browsing this forum: Ahrefs [Bot] and 19 guests