Schimbarea declarației

Discutii privind procedura penala
Post Reply
Sofiamari

Schimbarea declarației

Post by Sofiamari » 26 Sep 2018, 17:25

Bună ziua , în urma cu 3 ani (în 2015 ) am fost fost chemata la sediul diicot din oraș pt a da o declarație în situația de martora în cazul unei anchete privind traficul de persoane și proxenetismul . Cazul a fost trimis în instanta și dezbătut în decursul acestor 3 ani , în final din cauza lipsei de probe ( asa am înțeles) cazul nu se poate finaliza , de acea am fost chemata in instanta ca unic martor . Nu îmi mai amintesc cu amănunte ce sa întâmplat atunci , dar declarația ce am dat-o la sediul diicot a fost mai mult sub presiune , deoarece inculpatul a fost un prieten , cu care am avut o relație de scurta durata . În declarația acea am negat tot , cu toate ca știam foarte bine ce se întâmplă și în localul unde lucram ca ospătar și cea ce făcea el . Mi-as menține aceeași declarație ce am dat-o în urma cu 3 ani pentru ca nu as vrea sa ii fac rău, dar nu vreau sa ajung eu la altele din cauza declarației, nici nu as putea spune exact cum au fost lucrurile pt ca nu îmi mai aduc aminte mare lucru, dar dacă se dovedește ca eun în prima declarație am mințit ? Este mărturie mincinoasa și favorizarea infractorului? Îmi este teama nu am avut probleme de niciun fel , eram un copil atunci abea împlinisem 18 ani , și nu as vrea sa ajung sa am alt gen de probleme . Ce ma sfătuiți sa îmi mențin aceeași declarație sau sa spun ce îmi aduc aminte în legătură cu cazul ? Ce as putea păți ?

Post Reply

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 38 guests