Notar versus judecatorie

Post Reply
CrisG

Notar versus judecatorie

Post by CrisG » 10 Sep 2018, 12:29

Buna ziua!
Sunt mai nou pe aici, de aceea va rog sa-mi sugerati o varianta mai economica de succesiune pentru un imobil. Am sa va dau amanunte in cele ce urmeaza.
In urma cu 4 ani a decedat mama mea. Dupa o perioada am facut o anume succesiune la un notar pentru bunuri mobile unde toti cei care suntem mostenitori, respectiv tatal(sotul mostenitor) si cei trei copii(suntem 3 frati) am primit 4 cote egale. Pe numele mamei mai este trecuta si casa in care locuiesc in prezent eu,impreuna cu tatal meu,imobil ce nu a fost mentionat in certificatul de mostenitor. Aceasta casa,am convenit cu totii sa o trec direct pe numele meu,avand in vedere ca am investit multi bani in intretinerea ei. Si inainte de toate asta era si dorinta mamei. Binenteles ca toti ceilalti mostenitori sunt de acord. Zilele trecute am fost la acelasi notar unde avem dosarul de succesiune, pentru acest partaj si m-a speriat rau de tot. Mi-a insirat o gramada de proceduri foarte costisitoare si de lunga durata.
Intrebarea mea este: Pot face demersuri in instanta pentru succesiune/partaj pe casa in cauza? Am sanse sa ma coste mai putin, cu o procedura mai simpla? Am nevoie de un act pe casa pentru reactualizarea contractelor de utilitati si rolul fiscal de la primarie. Mentionez ca nu avem carte funciara pe casa iar actul de proprietate actual este un certificat de mostenire de la parintii mamei catre mama.Astept cu nerabdare idei!
Va multumesc!

Post Reply

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 31 guests