Masina declarata furata. CASCO nu despagubeste.

Discutii privind Dreptul Penal
Post Reply
Msclemike

Masina declarata furata. CASCO nu despagubeste.

Post by Msclemike » 04 Sep 2018, 13:43

Masina cumparata cu acte in regula in septembrie 2017 de la handler destul de mare din Cehia, inmatriculata in Romania, accident dauna totala in mai 2018. Totul bine,si frumos cand la vreo luna jumate de la accident ne suna asiguratorul ca masina apare pe stolencars24.eu si a trebuit scoasa de la licitatie. A trebuit sa ducem tot ce aveam pentru a dovedi ca am cumparat masina de buna credinta: zis si facut, dus copie brief Cehia, factura original, asigurarile obligatorii platite de handler, garantia scrisa pentru 6luni pe masina, plati facute catre handler(avansul dat prin vira,ent plus 4 tranzactii cu POS la el in firma). Asiguratorul a zis ca totul e ok si cam in 2 saptamani ar trebui sa avem banutii...ca dosarul e aprobat dar trebuie aprobat de cei de la antifrauda dar cu ce le-am trimis nu ar fi fost vreo problema. Dupa doua saptamani ne spun ca ei totusi nu pot face nimic daca masina e tot pe stolencars24.eu si trebuie data jos ca noi sa putem fi despagubiti... a trecut inca o luna jumate , ne apropiem de 4 luni de la producerea accidentului si pur si simplu ei nu mai fac nimic...din ce am inteles de la handlerul din Cehia, trebuie mers la politie cu actele ce le-am trimis si la asigurator, ei sa apeleze la interpol sau sa ii contacteze pe cei din Cehia ca la randul lor dupa ce cerceteaza actele primite de la politia romana sa dea jos masina de pe site. Intrebarea mea ar fi: nu ar fi mai rapid procesul daca as contacta direct un avocat din zona respectiva,in Cehia, sa ii trimit actele scanate si el sa mearga la politie direct acolo, nu ar fi mai rapida situatia? Ar mai putea taragana cei de la CASCO plata dupa ce masina nu ar mai fi data furata sau ar trebui sa ii dau direct in judecata (desi din ce am inteles ar dura intre 2-6luni toata tevatura asta) pentru ca nu este datoria mea sa ma ocup de chestii politienesti...la urma urmei masina a fost data furata dupa ce am inmatriculat-o in tara deci la aproape 7-8luni dupa ce a fost cumparata, ei mi-au asigurat-o, le-am dovedit ca nu aveam nici o legatura cu handlerul (ei il banuiesc pe handler ca ar fi dat-o furata ca la randul lui sa recupereze banii de la asigurare sau ceva de genul, oricum e ciudat ca masina a fost data furata doar in Cehia, nu restul Europei, la politie in Romania masina nu aparea furata si ce e iar ciudat e ca cehul mi-a promis ca se rezolva tot si ca are actele toate puse la,punct si merge el la politie si totul se va rezolva in 2-3 zile, au trecut 3 saptamani si nimic nici de la el)...le-am trimis totototot care sa dovedeasca ca nu am nici o legatura cu masina fiind declarata furata...

Multumesc anticipat si ma scuzati pentrul postul lung dar chiar am incercat sa fac un sumar cat mai scurt...nu prea mi-a iesit...

Post Reply

Who is online

Users browsing this forum: Ahrefs [Bot] and 22 guests