Ridicare licenta de transport

Discutii privind raporturile de Drept Comercial
Post Reply
sabin m

Ridicare licenta de transport

Post by sabin m » 31 Jul 2018, 21:28

Buna seara,
Va rog sa ma ajutati cu un sfat pentru speta de mai jos.
Reprezint o firma de proiectare si executie retele electrice - cod CAEN 4222. Detin Licenta de Transport pentru a transporta marfa si pentru terti.
Am un contract comercial cu unul dintre cei 4 mari distribuitori de energie electrica din Romania.
Am acghizitionat de curind o autobasculanta si, fiind inmatriculata cu numere rosii am fost nevoit sa fac un transport pentru acesta companie de distributie energie electrica, de marfa transportata fiind nevoie urgenta pentru remedierea unei avarii majore in sistemul energetic de distributie al energiei electrice in care este licentiat distribuitorul.
Am fost oprit in trafic de reprezentantii ARR si motivind ca acel camion nu este inscris in licenta de transport a intocmit PVC si a trebuit sa platesc 4500 lei in 48 ore.
Acum am primit si o corespondenta sa depun Licenta de transport pentru o luna.
Intrebari:
A fost corecta aplicarea amenzii si apoi ridicarea licentei de tranport in conditiile in care:
1. Daca acel camion nu este inregistrat definitiv nu puteam sa -l inscriu in licenta pentru ca licenta se da numai pentru camioanele inmatriculate definitiv!Pentru inmatricularea definitiva sint inregistrat si sint in asteptare pentru identificare la RAR!
Nu functioneaza aceeasi speta prin care nu se plateste taxa de drum pentru autovehiculele cu numere rosii!
2. Transportul a fost efectuat in conditii extreme, marfa transportata fiind pentru remedierea unei mari avarii ale unui distribuitor de energie - vezi prevederile Legii Energiei in acest sens!
Multumesc frumos anticipat!

Post Reply

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 23 guests