relocare parc copii

Sectiune destinata celor care isi cauta un avocat.
Post Reply
krmen91

relocare parc copii

Post by krmen91 » 07 Jun 2018, 10:06

Buna, as avea nevoie de niste sfaturi/indrumari. Locuiesc in Baia Mare, intr-un bloc, la parter si in spatele blocului, pe partea unde am eu geamurile s-a facut de cativa ani un parc de joaca pentru copii. De la inceput au fost probleme cu galagia, dar in ultima vreme nu mai rezistam. Cum a fost un an calduros de destul de devreme, parcul este plin, non-stop, incepand de dimineata de la orele 6 jumate-7, pana seara la 11-12 sau chiar si la ore din noapte. De dimineata vin mamici cu bebelusi si copii mici care striga si tiuie neincetat, iar parintii bineinteles ca nu le atrag atentia pt ca nu le pasa, apoi in jur de 12-13 vin copiii de la scoala, si vin in parc cei de 8-12 ani, care striga, urla si ei pana nu mai pot, iar de la ora 14 incolo e o galagie infernala caci sunt de toate varstele, toti amestecati. Precizez ca in zona sunt mai multe parculete la fel dar, cel de langa mine fiind mai curat, vin toti acolo. Problema e ca, chiar daca copiilor mai maricei de 10-14 ani, mai putem sa le atragem atentia si sa mai strigam la ei cand exagereaza, catre cei care vin insotiti de parinti, de 4-6-8 ani, lor nu putem sa le zicem nimic deoarece sunt cu parintii si oricum nu ar fi vina copiilor ci vina parintilor pt ca nu ii educa si ii lasa sa tipe una-ntr-una. Am incercam sa le explicam la doua doamne care vin cu copii mai galagiosi sa incerce sa ii mai educe, sa ii calmeze cand tipa neincetat, pt ca noi cei din bloc stam 24 din 24 acolo si zi de zi de dimineata pana seara e galagie si nu mai suportam, Le-am explicat frumos, le-am rugat sa aiba cat de cat grija, iar solutia lor a fost ca daca avem o problema sa ne punem dopuri de urechi sau sa ne plangem la primarie. Noi am incercat sa ii luam cu frumosul, pt ca intelegem ca e parc de copii si trebuie sa iasa la aer si sa se desfasoare, dar in limita bunului simt totusi. Noi consideram ca parintii sunt de vina, dar nu avem ce sa le facem, cum sa chemam politia si ce sa le zicem? ca un copil de 5 ani urla neincetat? mi-ar fi mie jena, cu toate ca mamei lui se pare ca nu ii este. In ultima luna este o mama cu 2 copii care vin zilnic de dimineata pana seara in parc, iar baiatul femeii de vreo maxim 5-6 ani, merge prin parc si prin jurul parcului pe bicicleta sau trotineta si scoate zgomote ca ale unei sirene de masina de politie, ca zice ca umbla dupa hoti. Dar chestia e ca face incontinuu si foarte tare, si strident. Am auzit pana si cativa copii din parc zicandu-i sa inceteze ca ii doare capul. Acum incep sa se ia si altii dupa el. Si nici nu vreau sa ma gandesc ce urmeaza. Cum stam la parter, se aude foarte tare tot zgomotul si cum e cald am mai sta si noi cu geamurile deschise , macar spre seara dar pur si simplu nu putem de ei. Parcul e la aproximativ 8 metri distanta fata de unul din geamurile noastre, iar fata de restul cam la 9 metri. Pur si simplu nu stim ce sa facem, cum sa procedam sa il mutam de acolo. Daca cineva imi poate da niste sfaturi ii raman recunoscatoare . Am uitat sa mentionez ca tatal meu este pensionar de boala, din cauza inimii si nu poate iesi din casa, nu poate merge mai mult de cativa metri fara sa stea jos, de aceea mai mult si pt el as vrea sa rezolv problema pt ca e nevoit zi de zi sub geamul lui sa asculte galagia aceea infernala.

Post Reply

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 1 guest