Parcare autoturism pe un drum privat(drum de servitute)

Discutii privind alte teme decat cele pentru care exista un forum
Post Reply
imbroserv

Parcare autoturism pe un drum privat(drum de servitute)

Post by imbroserv » 06 Jun 2018, 14:16

Buna ziua,
Va rog sa ma ajutati in urmatoarea speta. Locuiesc pe un drum privat care are un nume pana la axul strazii si un alt nume pe cealalta parte a axului. Pentru a avea acces toti proprietarii s-au retras cu gardul. Vis a vis de mine s-a dezvoltat un minicartier residential care are accesul tot din drumul privat. Dezvoltatorul a construit duplexuri cu un singur loc de parcare, obligand noii proprietari printr-o declaratie sa nu parcheze parcheze pe strada interioara complexului. Noii proprietari care au mai mult de o masina au inceput sa parcheze pe drumul privat in linie cu minicartierul residential, exact pe zona retrasa de dezvoltator pentru acces.
Intrebari:
1) Au voie sa percheze autoturismele pe portiunea de drum din retragere, tinand cont de faptul ca teoretic pe acolo se face accesul ?
2) Cota parte de teren la drumul privat stiu ca este in devalmasie, eu am voie sa parchez pe partea lor fara a bloca accesul la proprietati?
3)Au voie sa parcheze in dreptul proprietatii mele si sa imi blocheze accesul in curte?
Multumesc!

Post Reply

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 40 guests