Recurs declarat tardiv

Discutii privind Dreptul Penal
Post Reply
Aurelian

Recurs declarat tardiv

Post by Aurelian » 25 Mar 2018, 21:01

Buna seara,
De curand am avut un recurs la Curtea de Apel,care a fost declarat tardiv din cauza ca la dosarul cauzei nu a fost gasit plicul trimis de avocat prin posta,recomandat. Ne-a fost solicitata recipisa in original,am depus-o dar degeaba,in Decizia Penala este mentionat faptul ca "originalul avizului de expeditie nu a fost pus la dispozitia instantei si ca la Judecatorie nu a fost inregistrat in ECRIS apelul..." Desi,am verificat,avizul de expeditie,original este in dosarul cauzei.Art 270 din NCPP spune altceva:"Actul depus înăuntrul termenului prevăzut de lege la administraţia locului de deţinere ori la unitatea militară sau la oficiul poştal prin scrisoare recomandată este considerat ca făcut în termen. Înregistrarea sau atestarea făcută de către administraţia locului de deţinere pe actul depus, recipisa oficiului poştal, precum şi înregistrarea ori atestarea făcută de unitatea militară pe actul depus servesc ca dovadă a datei depunerii actului" De asemeni,am depus o copie de pe borderoul de la oficiul postal de unde a fost trimis plicul,o declaratie a Dirigintei oficiului care sustinea ca recomandata respectiva a plecat in ziua respectiva. In rest,Decizia penala continea "copy-paste" sentinta data pe fond,adica o sentinta identica cu rechizitoriul,in care s-au omis anumite probe depuse de avocatul meu,s-au omis declaratii ale martorilor care ma avantajau... Practic lipsesc cu desavarsire din descrierea desfasurarii procesului penal. Ce mai pot face? Ce cale de atac mai pot aborda?

Post Reply

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 45 guests