Radiere ipoteca

Contestatia, Reorganizarea, Raspunderea, Falimentul.
Post Reply
danielmanolem

Radiere ipoteca

Post by danielmanolem » 03 Mar 2018, 08:10

Buna ziua! Am si eu o problema in legatura cu ridicarea unei ipoteci.In anul 2000 am luat un imprumut de la Banca Populara sucursala Tulcea, pentru achizitionarea unei locuinte. In anul 2002, cand B.P. a intrat in lichidare, am fost contactat de lichidatorul bancii ( S.C. REAL Reorganizare, Administrare si LIchidare SRL, Ag.5011 Tulcea), mi s-a facut o calculatie si a rezultat o suma de bani pe care daca o achitam se stingea datoria catre B.P. S-a facut o nota contabila, s-a stabilit suma de plata pentru achitarea ratelor ramase, eu am venit cu suma respectiva dupa care am facut o cerere pentru ridicarea ipotecii. Zilele acestea am hotarat sa vand imobilul si am constatat ca acesta inca mai este ipotecat. Cei de la Cartea Funciara mi-au cerut o adeverinta de la Creditor sau de la Lichidator prin care acestia sunt de acord cu ridicarea ipotecii. Problema mea este ca nici Creditorul nici lichidatorul nu mai exista. Mentionez ca am toate chitantele, contractul de imprumut ,desfasuratorul si foaia de varsamant emisa de lichidator pe care se specifica ACHITARE RATE CAPITAL. Cum pot proceda pentru a se ridica ipoteca pe locuinta ? Multumesc anticipat.

Post Reply

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 22 guests