Despre succesiune apartament în lipsa cărții de identitate

Familiei
Post Reply
Marynika

Despre succesiune apartament în lipsa cărții de identitate

Post by Marynika » 11 Feb 2018, 14:11

Bună ziua. Sunt o femeie de 61 ani și locuiesc în Brașov. Sunt divorțată din anul 1987 și am un singur copil. Mai precis o fată care locuiește din 1997 în Italia unde a fast căsătorită cu un cetățean italian , în urma la care ea a rămas cu dublă cetățenie. În prezent ea este divorțată și locuiește tot în Italia cu cineva fără a fi căsătorita. Cartea de identitate din România i-a expirat din anul 2012 și nu a refacut-o până în prezent deoarece ea nu a mai fost în România. Actul de divorț nu a fost înregistrat pe teritoriul tarii noastre deocamdată. Eu în prezent am o boală grava ,căci nu se știe cât voi mai trăi. As dori sa știu dacă eu voi deceda intre timp si nu apuc să îi reînnoiesc cartea de identitate pe adresa mea ( unde a avut și până acum domiciliu înregistrat în România) , ea va putea sa facă succesiunea apartamentului ,ținând cont e singura mostenitoare? Adică mă refer ca are cartea de identitate expirată. Și mai doresc să știu dacă actul de divorț nu a fost transcris în România, poate constitui un impediment în efectuarea succesiunii? Vă mulțumesc anticipat.

Post Reply

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 31 guests