Certificat urbanism intrare in legalitate expirat

Discutii privind Contenciosul Administrativ
Post Reply
marinela b

Certificat urbanism intrare in legalitate expirat

Post by marinela b » 05 Feb 2018, 13:11

Buna ziua,
Ce este de facut in urmatoarea speta?
In anul 2016 am facut cerere pentru obtinere AC -intrarea in legalitate a unei constructii, Politia Locala a emis un proces verbal de contraventie si punerea in legalitate in 6 luni, in urma amenzii si a procesului verbal care nu a fost contestat am obtinut eliberarea unui certificat de urbanism "' intrare in legalitate in scopul obtinerii AC'' pentru perioada de 6 luni, dar dat fiind faptul ca documentatia este anevoioasa am facut o cerere pentru prelungirea certificatului de urbanism, aceasta fiind aprobat pe inca 4 luni.
In momentul de fata ne lipseste avizul de securitate la incendiu, documentatia fiind respinsa de 4 ori si obligarea la reluarea procedurii de avizare.
Certificatul de urbanism urmeaza a expira iar prelungirea acestuia nu mai este posibila .

Ce varianta legala poate exista in conditiile in care toate actele mentionate in certificatul de urbanism au fost obtinute (implicit referatul de expertiza tehnica pentru cerinta "' rezistenta mecanica si stabilitate'' si referatul de expertiza tehnica cerinta securitate la incediu conform art 59 alin 3 din norma metodologica de aplicare a legii 50/1991 ) , mai putin avizul de securitate la incediu ?

Dupa expirarea certificatului de urbanism se poate obtine altul cu acelasi titlu ?
Avizele si expertizele mai sunt valabile in conditiile in care se schimba numarul la certificatul de urbanism ?
Ce masura poate dispune Politia Locala in contiile in care nu am respectat termenul de obtinere AC

Post Reply

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 28 guests