Instanta de fond sa desesizat sau unde ma trimis,inapoi in camera preliminara ?

Discutii privind procedura penala
Post Reply
Marius

Instanta de fond sa desesizat sau unde ma trimis,inapoi in camera preliminara ?

Post by Marius » 11 Jan 2018, 11:46

Salut !

Am o problema care suna in mare cam asa,in Noiembrie 2014 am fost trimis in judecata prin rechizitoriul X ,temeiul rechizitoriului unde da rezolvarea cauzelor este art.327 lit.a.
In cauza atat eu cat si alte 3 persoane suntem trimise in judecata prin acel rechizitoriu dar se si claseaza exact aceleasi fapte pentru care sunt trimis in judecata dar sub alta incadrare pentru noi si pentru alte persoane care au fost urmarite in rem in cauza X.
In cauza in care am fost trimisi in judecata a parcurs camera preliminara, judecatorul arespins cererile si exceptiile noastre ,foarte pertinente de altfel dupa cum sa vazut mai tarziu.
Am ajuns pe fond ,a urmat cercetarea judecatoreasca,intre timp dar la mult timp si anume anul trecut in 2017 un alt urmarit penal din cauza C.O si apoi eu atacam pe procedura lui art 340 si unde nu le gaseste nici tardive pentru ca nu a fost motivata clasarea si o da urmatoarea solutie :

-In baza] art. 341 alin. 6 lit. a C.p.p.(in cauza nu sa pus in miscare actiunea penala) respinge ca neintemeiata plangerea formulată de petentul C. O impotriva solu?iei de clasare dispusă prin rechizitoriul nr. X/ D/P/2013 al PICCJ DIICOT Serviciul Teritorial Bucure?ti pentru infrac?iunea de instigare publică prev. de art. 324 alin. 3 C.p. din 1969 rap. la art. 2 alin. 1 din L. nr. 143/2000. Mentine ca legală ?i temeinică soluţia clasării, inclusiv pe aspectul temeiului juridic prev. de art. 315 alin. 1 lit. b rap. la art. 16 alin. 1 lit. c C.p.p. indicat de procuror în rechizitoriu. În baza art. 275 al. 2 C.p.p. cheltuielile judiciare avansate de stat in cuantum de 300 de lei vor fi suportate de petent. Definitivă.


In luna Noiembrie am avut doua teremene,la primul termen fratele meu trebuia sa fie audiat si cere sa fie lamurit cum sa pronuntat instanta pe probele urmarite dat fiind ca ele au fost clasate si in care nu sa pus in miscare actiunea penala si cere sa se observe ca este nula judecata,in lamuriri judecatorul spune oral ca astea sunt cereri de cam.preliminara si ca el sa pronuntat de la 341 pana la 348,lucru inadmisibil,iar pentru restul cereri se pronunta prin incheiere spunand ca priveste alta cauza.Cauza ,fapta,dosarul de urmarire pe care sau pronunta este aceeasi.
La urmatorul termen pe 28.11.2017 dupa ce sa pronunta si la mine instanta ,am venit am spus ca eu sunt defintiv in cauza X ca nu sa pus in miscare actiunea penala in cauza si reiterz iarasi cererea facuta de faretele meu la cu un termen in urma(bine rau nu stiu).

În baza dispozi?iilor art.341 al.6 lit.a C.pr.Pen.( in cauza nu sa pus in miscare actiunea penala) respinge ca nefondata plângerea formulată de petentul G.M. S împotriva Ordonan?ei nr.134/II-2/2017 din data de 03.08.2017 a Procurorului sef secţie al Parchetului de pe lângă ICCJ-DIICOT- Serviciul Teritorial Bucureşti de respingere a plângerii cu privire la dispoziţia de clasare din rechizitoriul dosarul nr.1775/D/P/2013 din data de 21.11.2014 al Parchetului de pe lângă ICCJ -DIICOT- Serviciul Teritorial Bucureşti. In baza dispoziţiilor art.275 al.2 C.Pr .Pen. obligă pe petentul G.M.S. la plata sumei de 300 lei reprezentând cheltuieli judiciare către stat. Definitivă. Pronunţată în camera de consiliu, astăzi,09.11.2017.
Document: Încheiere finală (dezinvestire) 09.11.2017

Judecatorul de fond recalifica cererea mea unde cer nulitatea rechizitoriuli si a intregi judecati caci judecatorul de cam.preliminara si a arogat din obligatiile si puterile procurorului cand sa pronuntat pe 341 far sa fie o plangere mai intai la procurorul sef, O recalifica in contestaie de camera preliminara si o trimite la C.A.B ,eu normal ca am parcurs procedirile astea si ele sunt inadmisibile.
Pe mai departe a dat termen pe fond de ramane in pronuntare pe 22.01.2018

Intrebarea este , judecatorul de fond nu se desesizeaza daca isi declina competenta catre alta instanta asupra unei cererii facute pe fond?

Acum astept termen la curtea de apel pe data de 16.01.2018

Poate cineva sa ma ajute?

Post Reply

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 21 guests