Certificat bebe nascut in UK

Discutii privind procedura civila
Post Reply
ovidiu1116

Certificat bebe nascut in UK

Post by ovidiu1116 » 04 Nov 2017, 21:03

Buna seara. Am o situatie cam delicata care consta in:
Locuiesc cu prietena mea in Anglia. Aceasta a divortat in anul 2015 si si-a pastrat buletinul cu numele din casnicia anterioara, asigurata fiind de avocata ca nu va fi nicio problema. Pe mine nu m-a deranjat pentru ca am spus ca urmatoarea data cand isi va schimba numele, va fi cand il va lua pe al meu. Din luna august avem un bebe, i-am facut certificat de nastere eliberat de autoritatile din UK, i-am aplicat apostila ca sa-l putem scoate din tara si ne pregatim de botez. Problema am intamplinat-o in orasul nostru cand am inaintat actele pentru certificatul de nastere romanesc. Doamnele au spus ca buletinul prietenei mele nu mai este valabil, lucru care ne-a confuzat complet deoarece l-am folosit de fiecare data cand ea a intrat si a iesit din tara, fara sa avem probleme cu nicio autorilate oficiala. Pe certificat apare cu numele din buletin iar la sectiunea de nume de domnisoara, apare cu numele din certificatul de nastere asa cum era firesc. Am inaintat actele ca ea sa-si schimbe buletinul cu numele de domnisoara si mama a luat-o in spatiu (domicilui pt schimbarea adresei). Lucrurile se complica deoarece doamnele ne-au sugerat sa schimbam certificatul de nastere (forma lunga) prin modificare numelui mamei, sitiatie care nu pot s-o inteleg.
Intrebarea mea de om disperat este ce se poate face in acest caz ca noi sa facem certificatul de nastere romanesc al copilului, ca apoi pasaportul ca sa putem scoate bebele din tara ? Ea este in maternitate si n-am fi o problema daca nu s-ar intoarce, pe cand eu am contract stabil si trebuie sa ma intorc la serviciu. Cu aceasta ocazie, nu pot fi de fata ori de cate ori este nevoie de prezenta mea pentru semnaturi.
Va rog frumos sa imi spuneti ce se poate face in acest caz ?
O seara frumoasa sa aveti !

Post Reply

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 18 guests