Neinapoierea bunurilor dupa demisie - PV

Discutii privind litigiile de munca
Post Reply
Anonim

Neinapoierea bunurilor dupa demisie - PV

Post by Anonim » 09 Sep 2017, 13:02

Buna ziua. Ma confrunt cu urmatoarea situatie: anul trecut am implentat un nou proiect pentru compania la care lucrez si am intermediat expedierea a 6 laptopuri pentru noua echipa din Romania (clientul e din SUA, iar managerul proiectului este din Jamaica). In momentul livrarii celui de-al 7-lea laptop (intermediatorul fiind noul teamleader, deoarece eu imi incheiasem atributiile in ceea ce priveste implementarea respectivului proiect, care ulterior a fost preluat de TL) nu am fost implicata (fiind si in concediu de odihna, in perioada predarii lui catre al 7-lea angajat). Acum acest ultim angajat refuza sa predea laptopul de serviciu pe motiv ca nu a semnat un proces verbal, lucru foarte adevarat, de altfel. Cei de la HR au inaintat o plangere la Politie cu toate datele puse la dispozitie, care demonstreaza ca respectivul bun este al companiei. Politia a trimis o sesizare acestei persoane, dar se pare ca investigatia lor a avut ca rezultat o gestiune defectuoasa, asadar acum sunt 2 variante: 1) compania va primi o mustrare pentru ca nu s-a semnat un PV sau 2) se va trimite cazul catre procuror, ceea ce inseamna un proces civil. Eventualele costuri, pentru oricare dintre variante (nu am inca un raspuns clar) se pare ca le voi suporta eu. E corect? Va rog sa ma ajutati sa inteleg toata situata din punct de vedere legal pentru ca in momentul asta sunt confuz.

Post Reply

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 49 guests