Vreau sa stiu

Post Reply
mary55

Vreau sa stiu

Post by mary55 » 16 Aug 2017, 07:51

Buna ziua

As dori sa stiu cum si in ce conditii pot revendica mostenirea ce-mi revine din partea mamei!..Situatia este un pic hilara,deoarece eu am crescut intr-un orfelinat,mama decedand in anul 1965(am certificatul ei de deces).Acum vreo 3 ani,am facut sapaturi pe net,deoarece doream sa stiu daca mai am rude in viata din partea mamei(pana la acel moment nu am stiut daca mai treieste cineva din familia ei) si uitandu-ma la impartirea teritoriala am aflat ca Bohotinul,unde mama s-a nascut,apartine de comuna Raducaneni si in consecinta le-am trimis un mail.Surpriza cea mai mare a fost sa gasesc 2 frati de-ai mamei in viata si 8 veri primari.L-am intrebat pe unul din fratii mamei de ce la retrocedare nu au declarat ca mama a avut copii(unul a fost infiat,deci nu mai are nici un drept),si a spus ca stiau doar de ea ca a decedat si de mine nu stiau nimic,deci partea mamei din mostenirea de la parintii ei s-a impartit intre fratii ei ramasi in viata.Acum vreau sa stiu daca pot revendica partea ce i-ar fi revenit mamei din aceasta mostenire,mai ales ca ei verbal mi-au dat dreptate si se gandisera sa puna mana de la mana si sa ma despagubeasca cumva.Daca pot revendica pe cale legala.ce pasi ar fi de urmat,fiindca nu ma pricep deloc in aceste treburi!.Va multumesc anticipat pentru eventualele raspunsuri! Maria Preda

Post Reply

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 29 guests