[Mostenire ]Teren extravilan ocupat abuziv

Succesiuni, Terenuri, Constructii, Dezmembraminte, Societati Comerciale
Post Reply
giv

[Mostenire ]Teren extravilan ocupat abuziv

Post by giv » 22 Mar 2017, 15:41

Buna ziua.

Stimati colegi, vreau sa discut o problema referitoare la un teren extravilan (arabil) ocupat fara drept.

Am mai citit aici pe forum alte discutii dar in fiecare sunt probleme diferite si as dori sa ma ajutati sa rezolv problema deoarece este un pic diferita de ce am gasit aici pe forum.

Situatia este urmatoarea:
Am mostenit in anul 2015 de la bunicii mei si tatal meu (cotele parte), prin certificat de mostenitor, o serie de bunuri imobile (cladiri si teren).

Sunt proprietarul lor, le-am inscris in registrul agricol si platesc impozite pe aceste bunuri.
Am decis sa instrainez doua suprafete de teren agricol deoarece am aflat, ca incepand din acest, an le-a insamantat o persoana necunoscuta si am convenit ca sa le instrainez celui care mi-a comunicat acest fapt deoarece persoana respectiva are societate agricola si solele erau in tarlalele dumnealui, iar eu nu le insamantasem si nici nu am timp sa ma ocup de ele.
Persoana care le-a insmantat anul acesta le-a ocupat abuziv.
Pur si simplu stia ca nu mai am pe nimeni in viata in comuna respectiva si le-a arat si insamantat fara nici macar sa ma roage sa fiu de acord, desi nu avea nici un drept.

Cel care vrea sa cumpere suprafata de teren are asociatie agricola si stia exact cine le-a arat si insamantat.

L-am trimis la respectiva persoana sa ii explice ca sa paraseasca suprafata si eventual sa convina sa ii dea banii pe aratura si sa preia suprafata.

Acum cel care a ocupat abuziv pamantul sustine ca are act de mana de la tatal meu prin care i-a fost vanduta suprafata respectiva de teren si ca amers cu el pana la tribunal.... (fara alte detalii).

Am cercetat si am gasit la tribunal doua dosare prin care cel care ocupa acum abuziv pamantul a solicitat instantei sa dea hotarare care sa tina loc de act autentic.
Am fost la arhiva si am studiat actele din dosar (ca idee eu nu am avut relatii cu tatal deoarece parintii au divortat de cand eram mic si sunt singurul mostenitor in viata din neamul lui).

Tatal meu, alcoolic notoriu, lua bani de la persoana care ocupa acum pamantul.
Nu mult, 100-200 lei in total.

La betie l-a pus sa semneze un contract conform caruia ii vinde suprafetele de teren, pe care a semnat, de asemenea un alt martor.
Tatal meu insa nu a avut certificat de mostenitor pentru aceste suprafete (pentru altele a facut). Deci acesta nu a facut succesiunea fata de parintii sai pentru aceste suprafete.
Tatal meu "a vandut" ceva ce nu era legal al lui.
Terenul nu a avut nici carte funciara.
S-a facut o chitanta de mana si atat.

Ocupantul abuziv l-a dat in judecata pe tatal meu, deoarece tatal nu a vrut sa mearga la notar sa faca inscrisul in forma autentica (pentru ca legal nici nu avea cum), si a solicitat instantei sa dea hotarare care sa tina loc de act autentic unde a depus la dosar toate aceste chitante si contracte facute "pe genunci".

Analizand, instanta a respins solicitarile acestuia.

Este vorba de dosarul 13699/311/2011si 3417/311/2011 la judecatoria Slatina, hotarari care s-au mentinut si la Tribunalul Olt.

Avand in vedere ca instanta a respins aceste solicitari proprietari de drept au ramas bunicii si tatal (prezumtiv), care insa nu a facut succesiunea pentru aceste suprafete si intre timp a si murit.

Eu am preluat in proprietate prin succesiune toate aceste suprafete si sunt proprietarul de drept.

Acum, cel care a ocupat aceste suprafete nu vrea sa plece si ca o sa trebuiasca sa "il dau in judecata". Pentru ce? El ocupa ceva ce nu e al lui.

Cum ma sfatuiti sa procedez in aceasta situatie ca sa pot vinde terenul iar noul proprietar sa nu fie tulburat in posesie de catre cel care a ocupat abuziv suprafata si nu mai vrea sa plece?
Multumesc pentru rabdare si astept sfaturile dumneavoastra.

Post Reply

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 29 guests