Accident produs cu pagube materiale intre un auto si caruta

Discutii privind Codul Rutier, contraventii si probleme conexe, Dreptul Transporturilor, etc
Post Reply
Andrei2014

Accident produs cu pagube materiale intre un auto si caruta

Post by Andrei2014 » 26 Dec 2016, 23:33

Buna seara , un Craciun fericit tuturor
va deranjez cu problema mea .
Pe data de 25.decembrie la orele 18 ma deplasam cu masina(Vw GOLF4) in afara localitatii spre directia Brusturi -Poiana aflate in judetul Neamt , iar la un moment dat din fata mea am acrosat o caruta lateral care circula neregulamentar cu 6 persoane iar in care doar o singura persoana purta vesta reflectorizanta , acea persoana fiind un copil de 12 ani care statea in fata cu bunicul sau iar celelalte 4 persoane in spate iar una dintre ele lumina cu un led de la un telefon mobil pe acelasi sens de mers provocand doar pagube materiale( spoiler distrus, bara ramfortare indoita, artipa distrusa stalp putin avariat ,ambele portiere (haite) distruse iar pragul impins , caruta circuland pe drumul national DN15C . Dansul la caruta i sa stricat osia si s-a rupt roata . Domnul carutas nu a vrut sa facem amiabila iar el, a cerut chemarea politiei la fata locului . Dupa am fost la 2 sectii de politie , la una am facut doar eu declaratie si am suflat in fiola rezultatul fin zero ,nu am obiceiul de a consuma bouturi alcolice , iar dansului nu l-a testat, iar dupa venirea altui oragan de politie i-am cerut dinou testarea oacoolemiei rezultatul fin zero,
Dupa acest lucru am fost transportati la alta sectie de politie, pentru ca a dat domnul declaratie si pentru a ne da „amenzi ” amandurora pentru cele intamplate , Mie pentru ca nu am respectat distanta fata de caruta ,4 puncte amenta si 3 de penalizare , iar d-lui carutat 1200 ron amenda ca nu avea ce cauta pe drumurile nationale. Mi-a dat si autorizatie de circulatie 15 zile . Dl politist mi-a zis ca daca il dau in judecata , (proces civil ) am castig de cauza.
Carutasul fiind vai de steaua lui pensionar de 60 si ceva de ani .
Ce pot face in acest caz? , va multumesc !

Post Reply

Who is online

Users browsing this forum: Amazon [Bot] and 19 guests