deian

Discutii privind procedura civila
Post Reply
deian

deian

Post by deian » 04 Nov 2016, 01:08

Buna seara,am avut un proces pt alcool,solutia este:
Tip solutie:
Solutia pe scurt: În temeiul art. 336 alin. 1 C. pen., cu aplic. art. 396 alin. 10 C. proc. pen., raportat la art. 83 C. pen., stabileşte pedeapsa de 10 (zece) luni închisoare în sarcina inculpatului BOROŞOIU DEIAN MARIUS, fără antecedente penale, pentru săvârşirea infracţiunii de conducere pe drumurile publice a unui vehicul pentru care legea prevede obligativitatea deţinerii permisului de conducere de către o persoană care, la momentul prelevării mostrelor biologice, are o îmbibaţie alcoolică de peste 0,80 g/l alcool pur în sânge. În baza art. 83 alin. 1 C. pen., amână aplicarea pedepsei de 10 luni închisoare pe un termen de supraveghere de 2 ani de la data rămânerii definitive a prezentei hotărâri. În baza art. 85 alin. 1 C. pen., pe durata termenului de supraveghere, inculpatul trebuie să respecte următoarele măsuri de supraveghere: a) să se prezinte la Serviciul de Probaţiune Timiş, la datele fixate de acesta; b) să primească vizitele consilierului de probaţiune desemnat cu supravegherea sa; c) să anunţe, în prealabil, schimbarea locuinţei şi orice deplasare care depăşeşte 5 zile, precum şi întoarcerea; d) să comunice schimbarea locului de muncă; e) să comunice informaţii şi documente de natură a permite controlul mijloacelor sale de existenţă. În baza art. 86 alin. 1 C. pen., pe durata termenului de supraveghere, datele prevăzute în art. 85 alin. 1 lit. c) - e) se comunică Serviciului de Probaţiune Timiş. În baza art. 404 alin. 3 C. proc. pen., atrage atenţia inculpatului asupra consecinţelor nerespectării măsurilor de supraveghere şi obligaţiilor impuse şi ale săvârşirii de noi infracţiuni în cursul termenului de supraveghere. În baza art. 274 alin. 1 C. proc. pen., obligă pe inculpatul Boroşoiu Deian Marius la plata sumei de 500 lei cu titlu de cheltuieli judiciare avansate de stat. Cu drept de apel în termen de 10 zile de la comunicare. Pronunţată în şedinţă publică, azi, 26.10.2016.
Document: Hotarâre 3437/2016 26.10.2016


am primit minuta acasa,acum ce trebuie sa fac in continuare sa-mi recuperez permisu.

Post Reply

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 29 guests