copii din dosar CECCAR

Curtea Europeana a Drepturilor Omului
Post Reply
lina

copii din dosar CECCAR

Post by lina » 01 Sep 2016, 08:42

Buna ziua.Va rog sa ma ajutati cu urmatoarea nelamurire.
In 2014 am depus la CECCAR o plangere impotriva unui expert contabil judiciar pentru ca am considerat ca a inscris sume ireale in lucrarile de expertiza efectuate dar si pentru procedurile folosite.In urma sedintei de judecata expertul a fost suspendat ,iar in urma contestatiilor facute la Comisia Superioara ,s-a intors dosarul la rejudecare in 2016, pentru ca nu a fost intocmit acel raport tehnico-profesional de catre auditorul de calitate.Din cate am vazut si de aceasta data nimeni nu verifica expertul daca din punct de vedere contabil a procedat corect,daca a ales materialul documentar adecvat si daca sumele au fost luate in calcul corect.Mi se spune mereu ca CECCAR-ul nu se poate pronunta decat daca expertul a respectat standardul 35.
Am solicitat ca parte in dosarul de cercetare disciplinara sa fac cateva copii xerox pentru a le putea lua si pentru a-mi putea pregati apararea,eventual sa le arat unui avocat.Mi se invoca mereu pct.5 si 26 din Hot.7/58 a CECCAR si nu mi se permite sa fac copii dupa documente.Mi se pare absurd.Dupa parerea lor ar trebui sa stau acolo si sa le transcriu acele documente,sau sa-mi pregatesc acolo pe loc apararea...
Se invoca mereu pct.5 din Hot.7/58 precum ca hotararile CECCAR nu pot fi invocate in instantele de drept comun .
Atunci ma intreb ,daca instanta civila a avut nevoie de expertiza contabila ca si proba si nu se poate pronunta daca expertul a facut corect sau nu pentru ca nu are studii economice,daca instanta penala spune ca instanta civila avea putere mai mare sa se pronunte decat instanta penala,daca cercetarile penale s-au efectuat de un politist de la investigatii criminale care a clasat cauza desi nu a existat nici o parere a unui organ specializat ,iar in cele din urma CECCAR-UL nu se poate pronunta d.p.d.v.contabil,atunci care este autoritatea publica competenta sa verifice daca un expert contabil judiciar a efectuat o lucrare de expertiza corecta din punct de vedere contabil?Mai bine zis ce rol are CECCAR-ul daca nu se poate pronunta din punct de vedere contabil si hotararile luate de CECCAR nu pot fi invocate in fata instantei?De exemplu daca un expert este suspendat de CECCAR pentru ca a gresit o expertiza in dosarul nostru,de ce nu ne putem folosi de acea hotarare de suspendare in instanta pentru a putea revizui dosarul ????
Pe scurt de ce s-a ajuns la aceasta problema.O societate a solicitat unui fost angajat sa-i restituie o suma de bani ca si cum ar fi fost data din eroare.Pentru ca societatea nu a depus toate documentele cerute de instanta am solicitat proba cu expertiza contabila.S-a admis,am formulat obiective,s-au admis,am formulat obiectiuni,s-au admis,am formulat alte obiectiuni care s-au respins.Si ca urmare....fara sa vad documentatia care a stat la baza expertizei(pentru ca instanta n-a considerat necesar) am iesit dator peste noapte....intr-adevar cu o suma mai mica decat mi-a cerut societatea...insa in fapt nici la aceasta ora nu stiu pe ce baza sunt dator .De aceea ....am ajuns la CECCAR....si cand solicit copii din dosarul de cercetare disciplinara mi se spune ca e vorba de o procedura interna si nu am dreptul....Va multumesc.

Post Reply

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 22 guests