Politaiul ce cerceteaza furtul unui bun / mostenire / indivi

Discutii privind procedura penala
Post Reply
Tudor Socrate

Politaiul ce cerceteaza furtul unui bun / mostenire / indivi

Post by Tudor Socrate » 06 Aug 2016, 00:41

Buna seara. Am nevoie de un sfat in legatura cu poltistul ce face cercetari in legatura cu furtul unui bun de pe o proprietate a caror proprietari sunt decedati, iar mostenitorii, cu varste inaintate iar unii chiar decedati, avand descendenti la randul lor, NU au dezbatut succesiunea.
Un nepot al defunctilor, a patruns pe peoprietatea acestora, care, de cand au trecut in nefiinta, a fost ingrijita de catre unul din mostenitori (bunica mea, fiind fica defunctilor),intrucat locuieste vis a vis (singura care locuieste in zona. Un sat buzoian) si a sustras un cazan de tuica pe care l.a incuiat pe proprietatea sa. Paratul a fost vazut de catre reclamanta (bumica mea) si "somat" sa il duca inapoi. Acesta a refuzat, spunand ca "i.a fost dat de bunicul sau si ii apartine" (bunicul fiind proprietarul defunct). Tinand cont ca paratul avea cheia de unde era depozitat bunul, dar fara acordul nimanui a patruns si a intrat in posesia cazanului abuziv, asavarsit un act de furt calificat. Mentionez ca nu are nici un act doveditor spuselor sale. Succesiunea bunurilor nefiind dezbatuta, nici un bun nu poate fi vandut, donat sau inlatura de pe proprietate, de catre niciunul din mostenitori de gradul 1,2 etc.
Am inaintat o plangere parchetului de pe langa judecatoria buzau, iar in urma acesteia am fost contactat de politaiul din comuna care mi.a spus ca "de ce doar unul din mostenitori a reclamat? Trebuie sa vorbeasca cu toti sa vada ce spun iar apoi sa traga o concluzie..
Intrebarea mea este: Ce legatura are infractiunea cu mostenirea? Ce pot face pentru a schimba politaiul ce face cercetarile? Multumesc

Post Reply

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 23 guests