participare la beneficii si pierderi

Discutii privind Societatile Comerciale
Post Reply
aliosha

participare la beneficii si pierderi

Post by aliosha » 13 Jun 2005, 07:42

Daca doi asociati au participat la constituirea capitalului social al unui SRL cu 50% fiecare, e posibil ca participarea la beneficii si pierderi sa fie in procent de 60% si respectiv 40%?
Multumesc anticipat.

ATX2003

Post by ATX2003 » 13 Jun 2005, 09:02

Eu zic ca in principiu este posibil daca s-a stipulat asa in actul contitutiv avand in vedere disp.art.7 lit.f) si disp.art.67 alin(2) din L.31/1990 republicata.

flores

participare la beneficii si pierderi

Post by flores » 13 Jun 2005, 15:21

Legea nu obliga ca participarea asociatilor la beneficii si pierderi sa fie egala sau proportionala cu contributia la formarea capitalului social. Doar in situatia in care in actul constitutiv, asociatii nu au stabilit modul de impartire al beneficiilor si pierderilor , se aplica art. 67 alin. 2.
Sunt interzise "clauzele leonine" - intelegerile prin care unul dintre asociati isi rezerva totalitatea castigurilor sau prin care unul sau mai multi asociati sunt scutiti de participarea la pierderi.

juristu

Post by juristu » 20 Jun 2005, 10:45

Mi-e jena pentru aberatiile voastre !

croc

Post by croc » 20 Jun 2005, 11:29

pt. juristul:

ar fi mai bine daca in loc de aprecieri deplasate ai folosi argumente;

flores

participare la beneficii si pierderi

Post by flores » 24 Jun 2005, 09:44

M-am simtit calomniata, domnule JURISTU.
Drept pentru care am procedat la verificarea celor afirmate de mine, in docrina. Si S.DAVID si S. CARPENARU sunt de acord in aceasta problema - "deoarece legea nu interzice este permisa participarea la beneficii si pierderi in alte cote decat cele rezultate din contributia la capitalul social"
Am tinut sa precizez acest lucru pentru ca apreciez mesajele postate pe acest forum de d-voastra. Chiar mi-a folosit consultanta acordata si foarte bine argumentata.
Multumesc.

flores

participare la beneficii si pierderi

Post by flores » 02 Jul 2005, 09:48

Chiar nu v-ati confruntat cu o asemenea situatie sau nici macar nu aveti o parere. :? :?

wittmann

Post by wittmann » 02 Jul 2005, 10:54

Ai 100 % dreptate, Flores. Si nu mi-e jena de aberatiile mele! :lol:

flores

participare la beneficii si pierderi

Post by flores » 02 Jul 2005, 11:22

Multumesc WITTMANN, esti un gentleman, 8-) 8-)
incepusem sa cred ca aberez de-a dreptul. Cred ca am citit de 10 ori acelasi lucru in speranta ca nu spun prostii.
Multumesc inca o data. 8-)

relufarcas

Re: participare la beneficii si pierderi

Post by relufarcas » 07 Jun 2016, 11:23

Va rog daca aveti timp sa imi acordati o precizare :
Sunt angajat al unei regii Nationale . In anul 2015 am fost sanctionat disciplinar pentru o abatere in serviciu si sanctionat cu diminuarea retributiei pe 2 luni . Datorita acestui fapt, la sfarsit de an nu mi s-a acordat premiere ca celorlalti colegi , dar in plus , acum , nu am dreptul la participarea la profit , prin Hotarirea Comitetului Director . Este legal ? Multumesc.

Post Reply

Who is online

Users browsing this forum: Ahrefs [Bot] and 33 guests