De ce as putea fi acuzata in aceasta situatie?

Discutii privind alte teme decat cele pentru care exista un forum
Post Reply
mjane

De ce as putea fi acuzata in aceasta situatie?

Post by mjane » 02 May 2016, 21:29

Sunt studenta si locuiesc intr-o garsoniera cu cineva. Aceasta persoana are in familie doi avocati. Este o persoana posesiva care pare sa faca tot posibilul sa ma tina aproape. De teama reactiei pe care ar putea-o avea daca i-as spune ca vreau sa parasesc locuinta in care suntem, as dori sa plec fara sa stie. Noi platim 700 ron pe luna (fiecare cate 350 ron). Conform contractului pe care l-am facut cu proprietarul (nu este inregistrat la primarie si nici stampilat de vreun notar, dar are semnatura mea si a lui) as fi obligata sa platesc jumatate din chirie si cheltuieli pana in septembrie. Eu nu imi mai doresc acest lucru. Deci cum spuneam, daca mi-as lua lucrurile si as parasi locuinta de ce m-ar putea acuza? La un moment dat facea o gluma de genul ca daca as pleca si l-as parasi m-ar pune sa ii platesc daune morale. Ce inseamna acest lucru? De altfel, are idei in cap de genul ca m-ar putea acuza ca i-am furat banii din casa. Desi nu m-a amenintat in mod direct l-as crede in stare de asa ceva. Care sunt sansele sa fiu pusa sa platesc bani grei daca decid sa parasesc garsoniera?

Leon Carmen

Re: De ce as putea fi acuzata in aceasta situatie?

Post by Leon Carmen » 16 May 2016, 12:30

Nu va poate obliga sa platiti bani grei, nici vorba de daune morale, iar plangerea penala pentru furt trebuie dovedita temeinic. Sugestia mea este sa incheiati socotelile in mod amiabil.

Post Reply

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 32 guests