returnare bani unui cumparator de telefon mobil

Discutii privind raporturile de Drept Comercial
Post Reply
alexandru83

returnare bani unui cumparator de telefon mobil

Post by alexandru83 » 22 Mar 2016, 16:43

Buna ziua ! Anul trecut am cumparat de la o firma online un smartphone in valoare de 1600 lei ! La caetva luni l-am vandut cuiva cu suma 1200 lei si i-am dat factura si garantia !
Anul acesta cel care a cumparat telefonul s-a prezentat cu telefonul la garantie si nu i s-a putut repara si astfel el a cerut sa i se restituie suma de pe factura ,adica 1600 lei !
Cei de la firma online m-au sunat pe mine si au convenit ca eu sunt titularul facturii si ca doar eu pot sa primesc suma aceea , ceea ce s-a si intamplat !
Dupa ce mi-a intrat suma in cont , l-am sunat pe respectivul sa ii restitui suma de 1200 lei , lucru care l-a deranjat foarte tare si ca de ce nu ii dau 1600 lei !

L-a 2 saptamani , adica azi , sunt sunat de o doamna asa zisa "avocat" , sa imi spuna ca daca nu ma inteleg cu dansul , o sa mi se faca o plangere impotriva mea ! Ma gandesc ca a fost cineva care sa mearga la intimidare , dat fiind ca numarul dupa care am fost sunat , chiar daca era cu 0743 , la o cautare pe net , imi aparea ca fiind ceva de prin Italia !

Cum este corect si normal sa procedez in aceasta privinta ? Nu este corect si normal ca el sa isi primeasca banii care i-a platit si eu la fel ? De ce ar fi el in castig in toata chestia asta ?

Post Reply

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 24 guests