VANZARE TEREN AGRICOL,CARE ESTE in ARENDA

Post Reply
RADU VICTOR

VANZARE TEREN AGRICOL,CARE ESTE in ARENDA

Post by RADU VICTOR » 19 Mar 2016, 19:39

Urmam toate precederile legale privitoare la vanzarea terenului agricol de 4 ha din Mehedinti , pentru care am efectuat in mod special si intabularea si obtinerea de CF ( aceasta a fost cerinta cumparatorului cu care avem intelegerea ) . Noi am gasit un cumparator distinct decat arendasii locali care ofera un pret foarte scazut (normal) , dar care sunt preemtori si nu doresc sa achite pretul cerut de noi in OFERTA DE VANZARE. Nu e problema , vom obtine ADEVERINTA DE VANZARE LIBERA de la Primaria localitatii, dupa perioada corespunzatoare de 30 zile cat timp este dosarul la Directia Agricola. Apoi vom vinde in mod legal la pretul mentionat in Oferta . INTREBAREA MEA SE REFERA LA ACEST CAZ CONCRET PENTRU 4 Ha , ERA SEMNAT UN CONTRACT DE ARENDA PENTRU O PERIOADA DE INCA 2 ani IN VIITOR(au fost 4 ani,s-au scurs 2 ani).
DECI TRANZACTIA DE VANZARE -CUMPARARE SE VA FACE CU UN ALT CUMPARATOR DECAT ACTUALUL ARENDAS , DAR CARE MAI AVEA 2 ANI DE CONTRACT DE ARENDA CU VECHIUL PROPRIETAR .
CARE ESTE SOLUTIA ? VA FI LASAT ARENDASUL SA-SI STRANGA RECOLTA SI CUMPARATORUL VA INCEPE SA-SI EXERCITE DEPLINA PROPRIETATE SAU alte variante. Mentionez ca in mod normal , la APIA , a depus pana acum ARENDASUL terenul pentru subventie, el platind legal ARENDA la ARENDATOR. Dupa trazactia de vanzare a terenului, respectand toate etapele legale , cine va avea dreptul acesta de a depune pentru subventie la APIA , cel care a CUMPARAT legal TERENUL ( actualul proprietar ) sau mai sunt obligatii fata de fostul arendas ( al anteriorului proprietar ) ? Va multumesc !

Post Reply

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 37 guests