Aplicare Hotatare definitiva si irevocabila ......absurda

Titlul Executoriu, Instanta de Executare, Contestatia la Executare, Executarea Silita, Sechestrul Judiciar
Post Reply
Jnico

Aplicare Hotatare definitiva si irevocabila ......absurda

Post by Jnico » 26 Feb 2016, 11:23

Buna ziua . Dupa circa 6 ani de procese am reusit prin recurs sa obtin o Hotarare Judecatoreasca Irevocabila pt. restituirea unei parcele din terenul meu de cca 53 mp. in baza coordonatelor din expertiza topografica. Pe aceasta parcela , paratul a construit o fosa septica (ilegala ) o parte din garajul lipit de casa totul fiind inconjurat de un gard de beton . Prin Hotararea citata mai sus , Tribunalul nu-mi accepta daramarea pe cont proriu si nici nu-l obliga pe parat sa demoleze constructiile desi ii cere in mod explicit sa-mi lase in deplina posesie terenul conform coordonatelor din plan si a expertizei. Hotararea dateaza din 13.06.2013 si peste putin scad cei 3 ani pt. punerea ei in aplicare . Paratul , in ciuda numeroaselor solicitari , nu are nicio intentie de a elibera terenul. CE POT FACE DIN PUNCT DE VEDERE LEGAL ? INAINTE DE A-MI FACE DREPTATE SINGUR ?
vA MULTUMESC

vlad

Re: Aplicare Hotatare definitiva si irevocabila ......absurd

Post by vlad » 29 Feb 2016, 16:39

Puteti solicita unui executor judecatoresc punerea in executare a sentintei.

dorinmedium

Re: Aplicare Hotatare definitiva si irevocabila ......absurd

Post by dorinmedium » 16 Mar 2016, 22:34

Jnico wrote:Buna ziua . Dupa circa 6 ani de procese am reusit prin recurs sa obtin o Hotarare Judecatoreasca Irevocabila pt. restituirea unei parcele din terenul meu de cca 53 mp. in baza coordonatelor din expertiza topografica. Pe aceasta parcela , paratul a construit o fosa septica (ilegala ) o parte din garajul lipit de casa totul fiind inconjurat de un gard de beton . Prin Hotararea citata mai sus , Tribunalul nu-mi accepta daramarea pe cont proriu si nici nu-l obliga pe parat sa demoleze constructiile desi ii cere in mod explicit sa-mi lase in deplina posesie terenul conform coordonatelor din plan si a expertizei. Hotararea dateaza din 13.06.2013 si peste putin scad cei 3 ani pt. punerea ei in aplicare . Paratul , in ciuda numeroaselor solicitari , nu are nicio intentie de a elibera terenul. CE POT FACE DIN PUNCT DE VEDERE LEGAL ? INAINTE DE A-MI FACE DREPTATE SINGUR ?
vA MULTUMESC
UN ATAC LA TITLU AR FI O IDEE...in care sa soliciti lamurirea intelesul etc al hotararii.....dar cred ca dureaza o vesnicie astfel de proces...mergi la executor

Post Reply

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 41 guests