prescriere subventie

Discutii privind alte teme decat cele pentru care exista un forum
Post Reply
hot_oliviu

prescriere subventie

Post by hot_oliviu » 26 Feb 2016, 05:54

Am primit o subventie de la stat pentru construirea unei locuinte ANL (cf. OUG 105/2005). Din anumite motive (eu le consider neintemeiate si nelegale - dar asta e o alta chestiune) se pune problema restituirii ei. Momentul in care apare ca fiind legala solicitarea returnarii este undeva prin septembrie 2008. Stiu ca pentru domeniul fiscal perioada de prescriere este de 5 ani incepind cu 1 ianuarie a anului urmator in care apare temeiul legal al solicitarii returmarii subventiei, in cazul de fata 1 ian. 2009.
Intrebarea:
- acest caz se clasifica in categoria creantelor fiscale sa ii fie aplicabila codul fiscal?

- daca da, este regula a prescrierii fiscale in termen de 5 ani aplicabila si in cazul unei subventei? Este un alt termen (3,10,etc.) sau este imprescriptibila?

Leon Carmen

Re: prescriere subventie

Post by Leon Carmen » 11 Mar 2016, 10:21

Subventia de stat este o creanta bugetara, in Ordonata 11/1996, abrogata ulterior, s-a dat o definitie acestor creante bugetare, ca fiind creante constand in impozite, taxe, contributii, amenzi si alte sume ce reprezinta venituri publice, potrivit Legii privind finantele publice. In acest caz, se prescrie in termenul de 5 ani.

Post Reply

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 24 guests