Rezoluţiunea unilaterală

Titlul Executoriu, Instanta de Executare, Contestatia la Executare, Executarea Silita, Sechestrul Judiciar
Post Reply
dorinmedium

Rezoluţiunea unilaterală

Post by dorinmedium » 30 Jan 2016, 17:48

Buna seara,

Va supun atentiei urmatoarea speta :

In anul 2014 am vandut locuinta cu plata in 2 etape, am transferat dreptul de propietate si s-a instituit drept de creanta ipotecara pe locuinta , la data autentificarii, am primit prima parte de bani. Termenul de plata a expirat dar debitorul nu a platit.
Am notificat debitorul sa vina la BIR. NOTARIAL x in vederea platii restului de pret, debitorul a venit dar fara bani .
Am facut cererea de incepere a executarii silite, s-a admis si s-a notat in CF.

Acum executorul spune ca trebuie sa aseteptam aprox.3-4 luni...sa faca chipurile verificari.

Eu ma grabesc extrem de mult si doresc sa depun o declaratie unilaterala de rezolutiune impreuna cu notificarea si incheierea de constatare notariala la OCPI.

Mentionez ca in actul de vanzare nu exista vreo intelegere de tip comisoriu, insa vad in Art. 1552 ca debitorul aflandu-se in intarziere si ne-executand obligatia din actul de vanzare la termenul din notificare imi da posibilitatea de a depune declaratia unilaterala de rezolutiune.

As vrea sa stiu daca notarea facuta de executor ma va impiedica sa vind mai departe locuinta,sau va trebui sa depun cautiunea ? pentru a libera casa. Sau notarea va fi radiata la cererea mea ?

Multumesc

dorinmedium

Re: Rezoluţiunea unilaterală

Post by dorinmedium » 30 Jan 2016, 19:46

am gasit ,deci nu se mai poate

Art. 1549

Dreptul la rezoluţiune sau reziliere

(1) Dacă nu cere executarea silită a obligaţiilor contractuale, creditorul are dreptul la rezoluţiunea sau, după caz, rezilierea contractului, precum şi la daune-interese, dacă i se cuvin.

Post Reply

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 31 guests