Litigiu de munca

Discutii privind litigiile de munca
Post Reply
Stoica Ionica

Litigiu de munca

Post by Stoica Ionica » 08 Jan 2016, 12:51

Buna ziua,
Am fost angajat la sc. mai sus mentionata cu CM pe 3 luni si 1 luna zilier, fara sa se schimbe locul de munca, am fost angajata pe postul de primitor distribuitor, a intervenit un conflict de munca, am facut reclamatie la ITM iar raspunsul este:
,,Avand in vedere si faptul ca orele de munca di pontaje nu au fost evidentiate in concordanta cu programul de munca desfasurat, prin procesul verbal de control au fost dispuse in sarcina angajatorului urmatoarele masuri, cu termene de realizare 18.01.2016:
-modificarea datei inceperii activitatii, respectiv incepand cu 05.06.2015, decand s-au gasit dovezi;
-reconstituirea evidentelor orelor de munca, a statelor si achitarea diferentelor salariale si a sporurilor (de noapte, de munca suplimentara, de munca in zilele de repaus saptamanal);
-intocmirea de CIM pentru perioada cat a desfasurat activitatea de zilier pentru munca calificata si reconstituirea si achitarea drepturilor salariale care se cuvin pentru acea perioada;
-compensarea in bani a zilelor de concediu de odihna aferente perioadei lucrate. "
In urma controlului aceata a fost decizia ITM.
Intrebarea mea este cum pot face plangere penala impotriva sefului de punct de lucru si a sefei de personal care mi-a pretins o suma de bani pentru prelungirea CIM.
Multumesc pentru timpul acordat.
Stoica 0770939455, mail: is_cristi@yahoo.com

Guest

Re: Litigiu de munca

Post by Guest » 13 Dec 2019, 23:17

DNA

Post Reply

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 40 guests