Piraeus Bank - Cosmin

Titlul Executoriu, Instanta de Executare, Contestatia la Executare, Executarea Silita, Sechestrul Judiciar
Post Reply
CosminEmil

Piraeus Bank - Cosmin

Post by CosminEmil » 17 Nov 2015, 00:14

Buna seara,

In anul 2008 am facut un credit de nevoi personale in valoare de 15.000 euro, fara garantie si fara coplatitor.In anul 2014 creditul a fost declarat scadent anticipat si mi s-a pus poprire pe contul de salariu, prin intermediul executorului judecatoresc. Poprirea (33% din orice suma din cont) a fost trimisa catre banca nu catre angajator. In cursul saptamanii trecute am fost contactat de banca Piraeus pentru solutionarea amiabila a situatiei, in momentul de fata eu avand un debit de 19.999, 53 euro. Propunerea bancii este sa achit suma de 6500 euro si cheltuielile cu execuatrea silita in termen de 30 zile.Pna acum eu am achitat aprox 9.500 euro. Am contactat si executorul judecatoresc, pentru comunicarea sumei pe care o mai am de plata pentru cheltuielile cu executarea, suma fiind de 6245 ron. Banca mi-a comunicat in scris ca plata celor 6500 euro trebuie facuta in contul executorului, iar executorul mi-a comunicat ca daca achit si cheltuielile cu executarea de 6450 ron, se va ridica poprirea si banca nu mai are alte pretentii.
S-au mai intalnit cazuri asemanatoare? eventual si la alte banci? Actele pe care le-am primit de la banca sunt putin confuze si ma fac sa fiu circumspect.


Multumesc

Vlad

Re: Piraeus Bank - Cosmin

Post by Vlad » 03 Dec 2015, 11:47

Salut , da in special firmele de recuperari fac reduceri din suma .
Si da Piraeus a inceput o campanie pe creditele neperformante prin care face reducere din suma , acest lucru se intampla pentru ca se vor retrage de pe piata din romania si vor sa amortizeze cat mai mult din pierderi.

Post Reply

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 46 guests