executare

Titlul Executoriu, Instanta de Executare, Contestatia la Executare, Executarea Silita, Sechestrul Judiciar
Post Reply
andreadeea

executare

Post by andreadeea » 28 Oct 2015, 00:31

Am girat pentru cineva care "evident" nu si-a mai platit creditul. Sunt plecata de 6 ani din tara si nu am stiut ca/daca au sosit scrisori pe numele meu pana acum ( mama nu a deschis niciun plic de la vreo firma de recuperare ) , insa acum 2 saptamani a sosit un plic care ma informa ca sunt executata silit. Eu nu am nimic pe numele meu si fiind plecata din tara, nu am nici venituri in Romania.
Insa, bunica mea, s-a hotarat sa imi vanda apartamentul ei mie si am inteles ca nu pot sa il trec pe numele meu iar daca il transriem doar pe numele sotului meu,tot va intra in executare.
Ce solutii am? Cum pot scapa de aceasta executare? Sau o pot ocoli cumva? :???:
Multumesc anticipat

Leon Carmen

Re: executare

Post by Leon Carmen » 29 Oct 2015, 20:17

In mod normal se formuleaza contestatie la executare impotriva somatiei, in termen de 15 zile de la primirea acesteia, nu se iau in calcul prima si ultima zi. Daca apartamentul intra in patrimoniul sotului, automat intra si in patrimoniul dvs. fiind bun comun, iar firma de recuperare ar putea sa ceara partajul judiciar pentru iesirea din indiviziune, urmand apoi sa va execute pe cota parte pe care o veti detine.

Post Reply

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 27 guests