executare silita

Titlul Executoriu, Instanta de Executare, Contestatia la Executare, Executarea Silita, Sechestrul Judiciar
Post Reply
Maricica

executare silita

Post by Maricica » 21 Oct 2015, 13:36

Buna ziua!Sotul meu a facut un imprumut cu ipoteca la o banca in 2008,iar in anul 2010 am ramas in urma cu plata ratelor,dar in 2012 am achitat aproape integral restantale.In 2013 am fost executati silit,imobilul fiind proprietate amandorora,adica a mea si a sotului.Ne-au fost facute si popriri pe salariu,iar imobilul scos la licitatie.Este corect sa mi se faca si mie poprire pe salariu daca sotul este titularul creditului?Multumesc anticipat!

Leon Carmen

Re: executare silita

Post by Leon Carmen » 29 Oct 2015, 20:54

Regula este ca bunurile proprii ale unui sot nu pot fi urmarite pentru datoria personala a celuilalt sot.
Astfel, daca datoria este personala sotului debitor, dupa urmarirea bunurilor proprii ale debitorului, banca va putea cere impartirea locuintei care constituie bun comun si va putea urmari partea ce revine sotului debitor. In ipoteza datoriei personale a sotului debitor, banca nu va putea urmari locuinta care ar fi bun propriu al sotiei. Acelasi lucru se intampla si cu salariile celor doi soti. Puteti formula contestatie la executare in termenul legal de 15 zile de la instiintarea popririi.

Post Reply

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 31 guests