Poprire salariu - venituri castigate in urma unui proces

Titlul Executoriu, Instanta de Executare, Contestatia la Executare, Executarea Silita, Sechestrul Judiciar
Post Reply
stefamax

Poprire salariu - venituri castigate in urma unui proces

Post by stefamax » 05 Oct 2015, 14:26

Buna ziua,

Sunt in proces cu fostul angajator iar incepand din luna curenta nu o sa mai pot achita rata la banca. Intrebarea este urmatoarea: daca in 2016 cand se va termina procesul, am castig de cauza si primesc sub forma unei singure incasari (asa se procedeaza de regula) salariile din urma (ex. pe 12 luni) iar intre timp, pe cont se pune poprire (creditorul va declara scadent anticipat creditul ...) cum se face retinerea pe aceasta suma?

Am retinut ca poprirea pt datorii banca se face pe max. o treime din venituri dar suma obtinuta in urma procesului nu va avea caracter permanent (este o suma mai mare decat sal, obtinut in mod normal) insa este alcatuita din salariile lunare aferente perioadei trecute de la plecarea mea din firma.

Multumesc anticipat,

Leon Carmen

Re: Poprire salariu - venituri castigate in urma unui proces

Post by Leon Carmen » 08 Oct 2015, 17:18

Pana veti termina procesul, creditorul va declara creditul scadent anticipat si va cesiona datoria catre o firma de recuperari creante. Conform legii, banca este obligata ca la data sesizarii de catre executor sa blocheze (indisponibilizeze) atat sumele existente in acel moment in cont, cat si cele provenite din incasarile viitoare, deci daca firma de recuperari nu se va indestula din acea suma, se va popri si salariul cu 1/3, conform art. 728 Cod proc. civila.

Post Reply

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 37 guests