datorii

Titlul Executoriu, Instanta de Executare, Contestatia la Executare, Executarea Silita, Sechestrul Judiciar
Post Reply
postolache

datorii

Post by postolache » 04 Oct 2015, 16:26

IN IANUARIE 2008 AM CONTRACTAT UN CREDIT NEGARANTAT DE 16400 LEI, ULTERIOR IN AUGUST UN CARD CREDIT PT. 5000 LEI. O PERIOADA AM PLATIT RATELE PANA IN AUGUST 2009, DE ATUNCI NU AM MAI AVUT POSIBILITATEA DE PLATA. IN DECEMBRIE 2010 BANCA IMI CESIONEAZA CREDITELE CATRE SOCIETATEA KRUK. ACUM CATEVA ZILE AM PRIMIT DE LA UN B.E.J. SOMATIE CU EXECUTARE SILITA PENTRU SUMA DE 32500 RESPECTIV 11710 LEI. DORESC SA STIU DACA ACESTE CREANTELE SUNT PRESCRISE, SI DACA O SIMPLA NOTIFICARE TRIMISA OCAZIONAL DE RECUPERATOR POATE INTRERUPE PRESCRIPTIA. TOTODATA RECUPERATORUL ARE DREPTUL LEGAL SA INVOCE TITLU EXECUTORIU ASUPRA CREANTELOR EXECUTATE, IN MASURA IN CARE NU ARE UN STATUT CA AL UNEI BANCI ?

Leon Carmen

Re: datorii

Post by Leon Carmen » 08 Oct 2015, 17:28

Va sfatuiesc sa formulati contestatie la executare in termen de 15 zile de la primirea somatiei de executare. De asemenea, daca datoria este din anul 2009, este foarte posibil ca aceasta sa fie prescrisa. Notificarile trimise de Kruk nu intrerup cursul prescriptiei extinctive. Recuperatorul se subroga in drepturile bancii si devine noul creditor, cu statut legal.

Post Reply

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 39 guests