poprire salariu

Titlul Executoriu, Instanta de Executare, Contestatia la Executare, Executarea Silita, Sechestrul Judiciar
Post Reply
adiii233

poprire salariu

Post by adiii233 » 14 Sep 2015, 14:52

Buna ziua,
Am si eu o mare problema am girat pe cineva , defapt mai bine zis am semnat ca si coplatitor . acest om (daca il pot numi om ) a scos suma de 20.000 ron de la brd. Nu a platit ratele iar banca brd a "vandut" datoria catre un execturor judecatoresc . cel putin asa am inteles. Acest executor judecatoresc mi.a facut poprire pe salariu si contu din banca. Lunar mi se opreste a treia parte din salariu. Tot acest executor mi.a comunicat telefonic ca suma actuala este de 35.000ron ! As dori sa stiu daca este posibil sa mareasca atat de mult suma initiala. Si daca eu pot "scapa" vreodata de aceasta poprire. Am inteles ceva de genul ca dupa 3 ani se poate prescrie. Va rog sa ma ajutati cu sfaturi. Multumesc mult. Mai ales pt faptul ca eu nu am beneficiat de niciun leu!

Leon Carmen

Re: poprire salariu

Post by Leon Carmen » 14 Sep 2015, 18:06

Se poate formula contestatie la executare in termen de 15 zile de la primirea somatiei sau al oricarui act de executare silita. Se poate invoca prescrisptia, perimarea etc.

Guest

Re: poprire salariu

Post by Guest » 14 Sep 2015, 18:16

Din pacate de cele 15 zile nu mai poate fi vorba platesc de aproape 2 ani! Dar as dori sa stiu daca se poate prescrie dupa 3 ani sa ma scap de aceasta situatie .pt ca suma este foarte mare de 35.000. Iar mie mi se opreste 260 ron. Pai in ritmu asta nu scap......niciodata

Multumesc pt raspuns. Alt solutii mai sunt?

Leon Carmen

Re: poprire salariu

Post by Leon Carmen » 16 Sep 2015, 18:04

Nu se va prescrie daca s-a inceput executarea silita, decat in cazul in care dvs. veti ramane fara venituri, iar creditorul nu va mai avea ce executa timp de 3 ani, apoi intervine prescriptia si eventual perimarea cererii de executare silita.

Guest

Re: poprire salariu

Post by Guest » 17 Sep 2015, 12:52

Va multumesc pt raspuns. Deci o sa fiu legat pe viata!

Post Reply

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 32 guests