Licitatie castigata - intrebari

Titlul Executoriu, Instanta de Executare, Contestatia la Executare, Executarea Silita, Sechestrul Judiciar
Post Reply
Monamur

Licitatie castigata - intrebari

Post by Monamur » 25 Aug 2015, 16:23

Buna,
Am citi cu mare interes intrebarile si raspunsurile, poate reusiti sa ma ajutati si pe mine cu trei intrebari:
Am castigat o licitatie acum 12 zile si executorul mi-a spus ca trebuie sa astept 15 zile (cat are debitorul timp sa faca o contestatie sau sa isi plateasca datoria) si apoi inca 15 zile pentru ca sa platesc diferenta de la cei 10% avans pana la suma totala (si perioada in care debitorul facand contestatie inca isi mai poate plati datoria)

1. Intrucat in 2 zile trec primele 15 zile si daca debitorul nu plateste sau nu face contestatie pot sa platesc diferenta mai repede si sa merg sa o intabulez pe numele meu? Sau trebuie sa astept cele 30 de zile oricum?
2. In cazul in care debitorul isi plateste datoria sau face contestatie, in cat timp se solutioneaza aceste cazuri?
3. Cum pot sa ma asigur ca impozitul se va plati de debitor?

Va multumesc mult :)

tfg1973

Re: Licitatie castigata - intrebari

Post by tfg1973 » 25 Aug 2015, 16:36

1. trebuie sa asteptati
2. nu se stie...depinde de instanta cate dosare sunt pe rol si volumul de lucru al acesteia.
3. cu actul de adjudecare atasat formulati o cerere la administratia fianciara si solicitati rolul fiscal al imobilului.

tfg1973

Re: Licitatie castigata - intrebari

Post by tfg1973 » 25 Aug 2015, 16:37

daca doriti mai multe amanunte va pot da numarul

Guest

Re: Licitatie castigata - intrebari

Post by Guest » 25 Aug 2015, 17:20

Buna tfg1973 si iti multumesc frumos pentru raspunsuri. In cazul in care nu deranjez, as dori putin mai multe amanunte.

Un nr de telefon sa sun as aprecia enorm :)

Multuemsc inca o data.

MONAMUR

Re: Licitatie castigata - intrebari

Post by MONAMUR » 16 Sep 2015, 12:31

Buna tuturor,

Am si eu o sitiatue sexy de explicat si poate ma sfatuieste cineva... desi cred ca mai mult scriu doar ca sa ma calmez.
Executorul meu dragut a recunoscut ca a prelungit procesul pentru ca nu a depus la Cartea Funciara procesul verbal de adjudecare pentru ca a vrut sa ii mai dea timp debitorului sa plateasca. Deci cele 30 de zile au trecut degeaba. Emotii, stress si nervi degeaba! Acum trebuie maine sa merg dupa adjudecare si sa ma rog la noapte sa accepte cei de la Cartea Funciara sa se faca inscrierea pe baza adjudecarri si nu a procesului de adjudecare care daca se allege a doua varianta ma pune in situatia de a mai astepta 60 de zile, asa ca de ce nu...
Ioi, si ar PREFERA sa nu trebuiasca sa ii execute el pe ei si sa platesc eu pe un alt executor sa ii dea afara din casa... Evident ca numai in martie ca pana in cele 60 de zile suntem deja in lunile legale de iarna can nu mai am voie sa ii dau afara ca au copii...

Ce pot sa ii fac executorului si cui sa ma plang OFICIAL de executia execrabila al acestui process?

Post Reply

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 34 guests