Poprire salariu

Titlul Executoriu, Instanta de Executare, Contestatia la Executare, Executarea Silita, Sechestrul Judiciar
Post Reply
Petre14

Poprire salariu

Post by Petre14 » 17 Aug 2015, 14:43

Buna ziua,
Am o poprire pe salariu si vreau sa ma lamuriti daca e legala. Am un salariu net de 946 lei si 216 lei bonuri de masa. In urma divortului am de platit o pensie alimentara de 270 lei (nici aici nu sunt sigur ca e bine. Cei 25% au fost calculati luand in calcul si aceste bonuri de masa). Pensia alimentara o plateam benevol, lunar, din contul de la banca in care primesc salariul. Acum, fosta sotie, mi-a facut poprire prin executor si luna aceasta mi s-a luat din salariu de catre angajator suma de 387 lei pentru aceasta poprire.
Intrebarile mele sunt:
1. Suma aceea de 387 (poprirea) e calculata bine? Eu am inteles de pe forumuri ca bonurile de masa nu trebuie luate in calculul procentului de 50% ce se poate retine din salariu. Iar din acel 50% trebuie sa includa si cei 270 de lei ce reprezinta pensia alimentara ce o plateam benevol.
2. Daca poprirea este calculata gresit ce trebuie sa fac pentru a corecta?

Mentionez ca acea poprire reprezinta pensia alimentara pe perioada noiembrie-aprilie in care am fost in proces de divort, desi am locuit in aceeasi locuinta cu fosta sotie, ea mutandu-se in momentul finalizarii divortului si in aceasta perioada ne-am ocupat amandoi de fiica noastra, deci eu consider ca nu i se cuvin acei bani, dar...legea spune ca ii datorez din momentul in care a introdus actiunea de divort.
Va multumesc!

Post Reply

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 33 guests