Prime de Paste si Craciun neacordate de Petrom si castigate

Titlul Executoriu, Instanta de Executare, Contestatia la Executare, Executarea Silita, Sechestrul Judiciar
Post Reply
cristiborcea

Prime de Paste si Craciun neacordate de Petrom si castigate

Post by cristiborcea » 10 Aug 2015, 23:03

In 2008 castig in instanta cca 10350 lei de la Petrom, ca prime neacordate.
In octombrie 2011, Petrom castiga returnarea a cca 4960 lei.
Fac o intelegere cu Petrom si incep sa platesc 3 rate a 105 lei si alte 7 a 172 lei.
Desi plateam ei introduc o actiune prin care sa ma oblige la plata celor 4960??
In 29.10.2010, definitiv si irevocabil instanta stabileste ca doar 2717 lei este suma finala de plata.
Opresc plata (am platit pana in septembrie 2012) si le zic sa trimita alt grafic de rambursare si ce mai am de plata efectiv. Tacere totala la ei.
Ieri vine de la un executor ca trebuie sa-i platesc si lui pomana vreo 992 lei plus intreaga suma de 2717 lei (din care au am platit vreo 1500, dar care nu apare acolo).
1. Pot folosi in instanta in favoarea mea faptul ca desi plateam in conturile lor, in urma unei intelegeri scrise, ei au introdus actiune prin care sa ma oblige sa platesc?
2. Cine fura cei 1500 lei achitati: Petrom sau executorul? Este posibil ca executorul sa nu stie de plata sau vrea sa faca si el un ban nemuncit? Pe cine sa acuz de furt (pot vorbi de un furt in forma calificata?): pe executor sau Petrom?. 3
3. Ce actiune pot deschide in favoarea mea? Sa platesc tot ce vor si apoi sa deschid actiune si sa le cer despagubiri? Daca da, cum trebuie formulata?

Post Reply

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 35 guests